Dilek İnce’yi katleden erkek ‘yayın yasağı’ istedi

  • 13:46 11 Ocak 2019
  • Hukuk
İSTANBUL- Gaziosmanpaşa'da Dilek İnce isimli çocuğu işkence ederek katlettikten sonra ablasının ihbarı ile yakalanan fail Ahmet Tazeoğlu'un yargılandığı duruşmada fail konuya ilişkin yayın yasağı talep ederken, mahkeme heyeti talebi reddederek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. 
 
Antep’te alıkoyarak İstanbul’a getirdiği Dilek İnce (16) isimli çocuğu fuhuşa zorlayan Ahmet Tazeoğlu 27 Kasım 2017’de Dilek’i ailesinin yanına dönmek istediği sırada işkence ederek katletti. Dilek İnce'yi katletmekten tutuklu yargılanan sanık Ahmet Tazeoğlu görülen duruşmada, mahkeme salonunda sözlü savunmasını yaparken duruşmanın basına kapalı olmasını istedi. Yayın yasağı talebini reddeden mahkeme heyeti, sanığın savunmasına devam etmesini istedi. Bunun üzerine Ahmet Tazeoğlu, "Bazı rahatsızlıklarım var, bunları söyleyeceğim ama herkesin öğrenmesini istemiyorum" dedi.
 
Tanıkların dinlenmesine geçilen duruşmada faili ihbar ettiği bilinen ablası Gülay Şahin dinlendi. Gülay, "Dilek, Ahmet ile kavga edince çıkıp gelmiş, telefon ile annemi arayıp Ahmet'in kendisini fuhuşa zorladığını söylemiş. Annem arayıp Dilek'i bana gönderin, dedi. Biz Dilek'e 'Babana gönderelim seni ya da yurda gönderelim’ dedik ama istemedi. Biz de Dilek'i eşimle Antep'e anneme göndermeye karar verdik. Eşim Dilek'i Antep'e gitmesi için otogara bırakmaya gitti. Ahmet bizdeydi, öğrenince gidip Dilek'i alıp getirdi. Daha sonra biz eşimin çalıştığı taksiyi, durağa bırakmaya gittik. Ben de hava almak istemiştim. Döndüğümüzde Ahmet'e de Dilek'e de seslendim. Ahmet'e gelin, dedim. 'Dilek yok artık' dedi. Ahmet aşağıya geldi eşim belli etmeden yukarı bakmaya gitti. 'Dilek ölmüş' dedi. Biz de polis çağırdık, kardeşimi alıp götürdüler. Bildiklerim bu kadar" dedi.
 
Tutuklu sanık Ahmet Tazeoğlu'nu "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, Tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek adam öldürme" suçlarından yargılayan mahkeme, duruşmayı eksiklerin giderilmesi ve yazılı savunmanın verilmesi için erteledi.