Mezopotamya Sinema Kolektifi’nden İstanbul Kürt Film Festivali

  • 15:06 7 Şubat 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL -  Mezopotamya Sinema Kolektifi, bu yıl ilk kez düzenleyeceği İstanbul Kürt Film Festivali’ni 6-10 Mart tarihleri arasında gerçekleştireceğini duyurdu. 
 
Mezopotamya Sinema Kolektifi tarafından ilk kez düzenlenecek olan İstanbul Kürt Film Festivali, 6 Mart tarihinde izleyiciler ile buluşacak. 10 Mart’a kadar sürecek olan festival kapsamında yaklaşık 30 film gösterilmesi planlanıyor. Bianet’in haberine göre, Mezopotamya Sinema Kolektifi’nin İstanbul Elmadağ’da bulunan salonunda gösterilecek olan filmler arasında Hüseyin Tabak’ın Çirkin Kral Efsanesi, Sehim Omer Kalifa’nın Zagros, Hisên Hesen’in Reşeba, Ender Özkahraman’ın Zor Bir Karar, Haşim Aydemir’in 14 Temmuz, Veysi Altay’ın Bîr (Kuyu) yer alıyor. Festival kapsamında Rojava Film Komünü’nün çektiği filmler de izleyici ile buluşacak.
 
Kolektif üyeleri ayrıca 8 Mart günü sadece kadın yönetmenlerin filmlerinin gösterileceğini belirterek, “30 filmden 10’unun yönetmeni kadın. Bu da kadın yönetmen sayısının oranının az olduğunu gösteriyor. O gün ayrıca kadın yönetmenlerin katılımı ile kadının sinema içerisindeki rolünün tartışılacağı bir panel de gerçekleştireceğiz” dedi. 
 
Festival Özcan Alper’in yönetmenliğini yaptığı ve Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, çatışmalar sonrasında ortaya çıkan yıkımı anlatan “Yıkıntıların Arasında” adlı animasyon filmin gösterimi ile sona erecek.