'Kürt tiyatrosuna örtülü bir sansür uygulanıyor

  • 14:56 10 Şubat 2019
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ -  Adana Valiliğinin tiyatrolarını yasaklamasını protesto eden Teatra Jiyana Nû oyuncusu Rugeş Kırıcı, yasağa şaşırmadıklarını belirterek, "Bize karşı 2 yıldır örtülü bir sansür uygulanıyor" dedi. Amed Şehir Tiyatrosu da  "Etkinliği HDP düzenlediği için mi yasaklanıyor" diye sordu. 
 
Teatra Jiyana Nû, Adana'nın Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde 3 gün boyunca sergilemek istenen tiyatroların Adana Valiliği tarafından yasaklanmasını Beyoğlu'nda bulunan Mezopotamya Kültür Merkezi'nde (MKM) basın toplantısı ile protesto etti. Açıklama Kürtçe ve Türkçe yapıldı. Açıklamanın Kürtçesini oyuncu Ömer Şahin, Türkçesini ise Rugeş Kırıcı yaptı. 
 
Charlie Chaplin filminden uyarladıkları "Tenê Ez" oyunuyla sahnede olmaları gerekirken maalesef basın açıklaması yapmak zorunda kaldıklarını belirten Rugeş Kırıcı, Adana Valiliğinin "İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin kişi dokunulmazlığının ve kamu esenliğinin sağlanması için tedbir almak" gerekçesiyle oyunlarını yasakladığını söyledi. 
 
'Adı konulmamış bir yasak var' 
 
Yasağa şaşırmadıklarını belirten Rugeş, 2 yılı aşkın bir süredir zaten kendileri hakkında adı konulmamış bir yasağın olduğunu  ifade ederek, "Kürt tiyatrosuna örtülü bir sansür uygulanıyor. Hatta sadece Kürt tiyatrosuna değil tüm alternatif sanat üreticilerine karşı negatif bir tutum var. Kendinden olmayanı yaşatmama ve yok sayma eğilimi devam ediyor. KHK ile kapatılan İzmir Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Nazlı Masatçı'nın tutuklanmasına varana dek süren bir tutumdan söz ediyoruz" diye konuştu. Kendini muhalif olarak tanımlayan çevrelerin ölü taklidi yaptığı bir dönemden geçtiklerini aktaran Rugeş, "İstanbul'da da CHP'li belediyelerden salon istediğimizde 'yasak' demiyorlar. Yalnız vermemek için her zaman bir mazeretleri var" dedi. 
 
'HDP düzenlediği için mi yasaklanıyor?'
 
İnsanların kendi dilinde ve kültüründe etkinlik düzenlemesine teşvik edilmesi gerekirken bunun yasaklandığını vurgulayan Rugeş, "Moliere'in, Brecht'in oyunları Kürtçe oynanınca daha mı tehlikeli oluyor? Yoksa etkinliği HDP düzenlediği için mi yasaklanıyor? Ve ne yazık ki bu sorularımız halen yanıt beklemeye devam ediyor" diye ifade etti. 
 
Son olarak Rugeş, "Kürt tiyatro emekçileri ve sanatçıları olarak tüm yasaklama ve engellemelere rağmen ürünlerimizi halkla buluşturmaya devam edeceğiz ve bu tür uygulamalara karşı mücadele edeceğimizin halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz" dedi. 
 
Diyarbakır
 
Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları da Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından organize edilen Kürt Tiyatro Günleri'nin Adana Valiliğince yasaklanmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. 
 
Amed Şehir Tiyatrosu sahnesinde açıklama yapan oyuncu Özcan Ateş, yasaklanan oyunlardan birisinin kendi oyunları olduğunu belirterek, "Biz bugün Adana'da Yaşar Kemal Sahnesi'nde Moliere'nin Tartuffe adlı oyununu sahneleyecektik. Şu anda sahnede olmamız gerekirken basın açıklaması yapmak zorundayız. Çünkü HDP Adana İl Örgütü tarafından 10-13 Şubat tarihleri arasında organize edilen Kürtçe Tiyatro Günleri yasaklandı" diye konuştu.
 
Tiyatrocuların yaşadığı sorunlar konusunda Cumhuriyet Halk Partisinin de tutumunu eleştiren Özcan, "Kendini muhalif olarak tanımlayan çevrelerin bile ölü taklidi yaptığı bir dönemden geçiyoruz. İstanbul'da CHP'li belediyeler salon vermiyor. Hangi tarihte olursa olsun 'yasak' demiyorlar ama bir şekilde bitmeyen mazeretleri var. İnsanların kendi dilinde ve kültüründe etkinlik düzenlemesi teşvik edilmesi gerekirken yasaklanıyor. Moliere'in, Brecht'in oyunları Kürtçe oynanınca daha mı tehlikeli oluyor? Yoksa etkinliği HDP düzenlediği için mi yasaklanıyor? Ve ne yazık ki bu sorularımız halen yanıt beklemeye devam ediyor" ifadelerini kulandı.