Kürt Film Festivali 2’inci gününde

  • 16:23 7 Mart 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - İstanbul Kürt Film Festivali 2’nci gününde, Kürt sinemasının tarihinin tartışıldığı söyleşi ile başladı. Söyleşinin ardından festival film gösterimleri ile devam ediyor. 
 
İstanbul Kürt Film Festivali 2’nci gününde Beyoğlu’nda bulunan Mezopotamya Sahne’de, sinema sektöründe yaşanan zorlukların tartışıldığı söyleşi ile başladı. Çok sayıda kişinin katıldığı söyleşide söz alan senarist Hüseyin Kuzu, Türkiye’de sinema solanlarının gittikçe azaldığına dikkat çekerek, 1980 yılının başlarında yaklaşık 2 bin 500 sinema salon olduğunu şimdi ise bu salonların 300’e kadar gerilediğini aktardı. Hüseyin, teknolojik gelişmelerin film sayısında artışı noktasında etkili olduğunu ancak filmlerin içerik olarak kalitelerinin düştüğü tespitinde bulundu.
 
‘Kürt sineması gelişim gösteriyor’
 
Kürt sinemasının tarihini anlatan yönetmen Haşim Aydemir ise konuşmasında, Yılmaz Güney’in yaptığı filimler ile Kürt sinemasını önemli bir katkı sağladığını dile getirerek, “Dört parça Kürdistan’a Yılmaz Güney’in referans gösterilmesi bunun kanıtıdır” dedi. Haşim, “Sınırlar yalnızca sinema alanında değil, yazarların ve şairlerinde ilgilendiği bir alan olmuştur. Kürtler aslında 5000 yıl boyunca bu topraklarda özgür yaşadılar bunu en iyi Ahmet Arif’in 33 kurşun şiirindeki  ‘Pasaporta ısınmamış içimiz, budur katlimize sebep suçumuz’ mısralarında görebiliriz. Kürt sineması da bu çerçevede gelişim gösteriyor. Bahman Ghobadi ‘Sarhoş Atlar Zamanı’ ve ‘Kamlumbağalar da Uçar’ filmlerinde yurtsuzluğu çok iyi işler. Halil Dağ, filmlerinde özgürlüğü ve sınırları çok işler. Özellikle ‘Kadınlar Sevdiği Zaman’ filminde bunu çok iyi bir görselliğe döker. Yurtsuzluk, özgürlük ve sınır eksenin de gelişen bu filmleri Yılmaz Güney’in filmlerinde de görebiliyoruz” diye konuştu. 
 
Festival, söyleşinin ardından film ve tiyatro  gösterimleri ile devam etti. 
 
Festivalde bugün, Nêçîrvanê Naşî(Acemi Avcı), Kêm (Eksik), Mij (Sis), Her mal dibistanek (Her ev bir okul), Evsaneya Qralê Kirêt(Çirkin kral efsanesi) filmleri sinemaseverlerle buluşacak.
 
Film gösterimlerinin ardından “Tenê Ez” tiyatrosu oynanacak.