‘Kadının Çizgisi Var’ sanatseverlerle buluştu

  • 15:04 9 Mart 2019
  • Kültür Sanat
ANKARA - 12 kadın çizerin çalışmalarından oluşan “Kadının Çizgisi Var” karikatür sergisi sanatseverlerle buluştu. Sergi 28 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek. 
 
Karikatür Atölyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında “Kadının Çizgisi Var” adlı sergisinin açılışını yaptı. Sergide, petrol zengini ülkelerin köleleştirdiği kadınlardan çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarına, kadın mücadelesinin rüyalara yansımasından erkek egemen toplumun urgan olup kadının boynuna dolanması gerçeğine kadar pek çok toplumsal sorun işleniyor. 
 
‘Karikatürün komiği politiktir’
 
Cinsiyetçi olmayan, ezenin değil ezilenin yanında saf tutan, iktidarın postunu giymeyen “komik anlayışını” yansıtmak istediklerini belirten Aslı Alpar, “Komik de aslında politiktir, karikatürün komiği politiktir yani. Örneğin ben düşersem bu komik olur. Fakat ben asla düşmem diyen ve insanlara çelme takan biri düşerse bu mizah olur. Biz de bunun çizgili olanını yapmaya çalışıyoruz” dedi.
 
‘Karikatürün amacı farkındalık yaratmaktır’ 
 
Çizer Duygu Saraçoğlu ise, karikatüre genel anlamıyla “komik” olarak yaklaşılamayacağını, yapılanın sergilerinin hiciv olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “Karikatürün amacı komik olmaktan çok bir konuda farkındalık yaratmaktır. Bunu bazen mizah yoluyla yapabilir bazen gerçekten çok sert vuruşlarla yapabilir. Bir farkındalık yaratılıyorsa bu hangi konuda olursa olsun karikatürün alanına giriyor çünkü gerçekliği size başka bir perspektiften sunarak onu görmenizi sağlıyor. İşte bu karikatürdür.” 
 
Konur Sokak’taki Karikatür Atölyesinde bulunan ve 12 kadının çizgilerinden oluşan Kadının Çizgisi Var çalışması, 28 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek.