Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi

  • 19:04 10 Nisan 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - Bu yıl 22'ncisi düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.
 
Gözaltında işkence ile katledilen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe anısına bu yıl 22'ncisi düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, sahiplerini buldu. Celal Başlangıç, Elif Yılmaz, Faruk Bildirici, Fatih Polat, Gökçer Tahincioğlu, Mehveş Evin, Nazım Alpman ve Semra Kardeşoğlu'dan oluşan jürinin belirlediği ödüller, Metin Göktepe'nin doğum günü olması dolayısıyla  bugün Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.
 
Sunuculuğunu Gazeteci Nazım Alpman'ın üstlendiği bu yılki törene, Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ahmet Şık, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan ve Cumartesi Anneleri ile birlikte çok sayıda gazeteci katıldı.
 
Jüri Özel Ödülleri verildi
 
Törende ilk olarak "Cumhurbaşkanına hakaret" davalarında gelinen noktaya çarpıcı bir örnek oluşturan "Baba-kızı birbirine düşürdüler" başlıklı haberiyle Jüri Özel Ödüllü'ne layık görülen Birgün gazetesinden Uğur Şahin, ödülünü Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen'in elinden aldı. Ödülünü alan Uğur, Metin Göktepe'nin yolundan gazeteciliğe devam edeceğini söyledi. 
 
Kötü çalışma koşulları nedeniyle iş bırakan 3'üncü havalimanı işçilerine dair haberleriyle yine Jüri Özel Ödülü'ne layık görülen Artı TV muhabirleri Fatma Yörür ve Özgür Söylemez'e ise ödüllerini Doç. Dr. Ceren Sözeri verdi. Ceren, ödüllerini verdiği Fatma ve Özgür'ün 3'üncü Havalimanı eylemlerini takip eden ilk gazeteciler olduğunu belirtti. 
 
"Metin Göktepe gazetecilik yaparken öldürüldü. Pek çok gazeteci de aynı şekilde. Ama insanlar gazetecilik yapmaktan vazgeçmedi" diyen Fatma Yörür, ödülünü bütün meslektaşları adına aldığını söyledi. Özgür Söylemez de, haberi yaparken kendilerine yardımcı olan herkese teşekkür etti. 
 
Yerel Gazetecilik Ödülü'ne ise, "Princess Casino'da öldürülen Özbek kadının 1 lira değeri yok mu?" başlıklı haberiyle Rize Nabız Gazetesi'nden Gençağa Karafazlı layık görüldü. Törene katılamayan Gençağa'nın ödülünü Evrensel Gazetesi muhabiri Fırat Turgut, DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren'in elinde aldı. 
 
'Ödülümü katleden gazetecilere adıyorum'
 
 "Cumartesi Anneleri ve gazeteciler" isimli fotoğrafıyla Fotoğraf Ödülü'ne layık görülen Artı Gerçek muhabiri Rıfat Doğan'a ödülünü ise, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto verdi. Rıfat'a ödülü vermesi sırasında geçmişte gazetecilere uygulanan baskılar üzerinde duran Turgay, "Bugün bakıyorum aynı şeyler. Gençler yine potansiyel tehlike, kadınlar yine aynı. Devlet şiddet gösteriyor" sözlerini sarf etti.
 
Ödülünü alan Rıfat Doğan ise, "Keşke bugün Metin Göktepe ile beraber çalışma fırsatım olsaydı. Ama o gerçeğin peşinden koşarken öldürüldü" diyerek, ödülünü gerçeğin peşinden koşarken katledilen ve cezaevinde olan meslektaşlarına adadı.
 
Cumartesi Anneleri'nin 700'üncü haftasında düzenlenen eyleme dönük polis saldırısını konu alan haberleriyle Görüntülü Haber Ödülü'ne layık görülen Fox TV Muhabiri Sevgi Şahin ve Kameramanı Mustafa Soybaş'a ise, ödüllerini TGS Başkanı Gökhan Durmuş verdi.
 
Ödülünü Cumartesi Anneleri'ne adadı
 
Ödülü takdim etmesi sırasında bu günün 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü olduğunu hatırlatan TGS Başkanı Gökhan Durmuş, onlarca gazetecinin katledildiği Türkiye'de bugün hala 135 gazetecinin cezaevinde olduğunu ifade etti.
 
Ödüllerini Cumartesi Anneleri haberiyle almanın onur verici olduğunu dile getiren Sevgi Şahin ise, ödülünü Fadime Göktepe ve Cumartesi Anneleri' adına aldığını söyledi. 
 
Yazılı Haber Ödülü'nü 'Zindaşti bombası' başlıklı haberiyle kazanan Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Zehra Özdilek ise, ödülünü Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe'nin elinden aldı. Zehra, "Metin Göktepe Ödülleri'ne layık görülmek benim için onur verici. Ödüle layık görüldüğümü duyunca Haber Merkezi müdürümüz Murat Hantaş'a söyledim. Çok duygulandı. Çünkü Göktepe ile yakın arkadaşlarmış. Bu ödülü Türkiye şartlarında gerçek gazetecilik yapmaya çalışan meslektaşlarım adına alıyorum. Daha güzel yarınlar dilerim bizimle olsun" dedi.
 
Törenin sonunda Metin Göktepe'nin doğum günü pastası kesildi ve mini bir konser ile müzik dinletisi yapıldı.