'Özgürlük için dayanışma imzasındayız'

  • 18:35 13 Nisan 2019
  • Kültür Sanat
İZMİR - İzmir Kitap Fuarı’na katılan HDP’li vekiller Meral Danış Beştaş, Serpil Kemalbay ve Ahmet Şık, tutsak edilen Gültan Kışanak, Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken’in cezaevlerinde yazdıkları kitapları imzaladı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Serpil Kemalbay, Meral Danış Beştaş ve Ahmet Şık, 24’üncüsü düzenlenen İzmir Kitap Fuarı’nda imza gününe katıldı. 2016'daki Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı iken yerine kayyım atanarak cezaevine gönderilen Gültan Kışank’ın “Kürt Siyasetinin Mor Rengi”, yine aynı dönede cezaevine gönderilen HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Seher” ve HDP eski Milletvekili İdris Baluken’in “Üç Kırık Dal” kitaplarını imzaladı.
 
Uzun kuyrukların oluştuğu imza standında yüzlerce kişi, zılgıtlar ve türkülerle Gültan, İdris ve Selahattin’i selamladı.
 
‘Bu devran dönecek’
 
Meral, Kandıra Cezaevi’nde tutsak olan Gültan’ın, Edirne Cezaevi'nde tutsak olan Selahattin’in ve Sincan Cezaevi'nde tutsak olan İdris’in yanlarında olduğunu söyledi. Meral, “Bu kalabalık büyük bir anlam ifade ediyor. Biz onlar burada olmadığı için imza gününe katıldık.  Temennimiz bir an önce özgürlüklerine kavuşup kendi kitaplarını imzalamaları. Bu devran dönecek umut yeşerecek. Hepimiz kazanacağız, mutlaka kazanacağız” dedi.
 
Serpil de “Özgürlük için dayanışma imzasındayız. Onlar içerde biz dışarda dayanışmaya, sözümüzü söylemeye devam ediyoruz” diye konuştu.