İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali sona erdi

  • 08:19 21 Nisan 2019
  • Kültür Sanat
İZMİR - Halkların Köprüsü Derneği'nin düzenlediği 1. İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali sona erdi.
 
Halkların Köprüsü Derneği tarafından 17-20 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 1. İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali, Philippe Lioret’in yönettiği “Welcome” adlı film gösterimi ile sona erdi. Duvar Gazetesi, Goethe İnstitut, Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği festivalin gösterimleri Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
 
‘Festival yoğun ilgiyle karşılandı’
 
Festival Koordinatörü Nuray Pehlivan, film gösterimlerinin ve ardından gerçekleştirilen söyleşilerin mültecilerin Türkiye ve dünyadaki sorunlarına ilişkin bilgi verdiğini aktardı. Festivalin farklı illerde gösterilmesinin de istendiğini söyleyen Nuray, “Kısa bir zaman içinde İstanbul’da tekrarlanması istendi. Ancak bunun değerlendirmesi henüz yapılmadı. İzmir’in her köşesine ulaştığımızı düşünüyoruz. Katılım çok yüksekti söyleşiler iyi geçti. Gelen yönetmen sayısı da çok fazla olduğu için söyleşiler de en az filmler kadar etkili oldu. Gelen sorular insanların aklına takılan mültecilerin her haline ilişkin soruların gelmesi de ayrıca bilgi edinmelerine neden oldu” dedi.
 
Festivalin 2019’da İzmir dışında da gerçekleştirilmesinin mümkün olabileceğini ifade eden Nuray, festivalden sonra yapılacak değerlendirme ile bunu karar verileceğini söyledi. Nuray, gelecek yılki festival başvuru tarihlerinin yine toplantıdan sonra belirleneceğini söyledi. Şimdiden 4-5 yönetmenin filmleriyle irtibata geçtiğini kaydeden Nuray, “Bu yıl ilk festival olduğu için biz ulaşmaya çalıştık. Ama önümüzdeki yıl başvurularla filmleri alacağız. Belirli bir tarih alacağız” diye konuştu.
 
Başvuru formlarının ve şartlarına www.mültecifilmfestivali.org sitesinden ulaşılabilir.