FilmAmed 'Her Malek Dibistanek' ile son buldu

  • 08:23 13 Mayıs 2019
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - FilmAmed Belgesel Film Festivali,"Her Malek Dibistanek” adlı belgesel gösterimiyle sona erdi.
 
Diyarbakır’da Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından, bu yıl 7’ncisi düzenlenen FilmAmed Belgesel Film Festivali, “Her Malek Dibistanek(Her Ev Bir Okul)” adlı belgeselin  gösterimiyle sona erdi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi  ÇandAmed Sinema Salonu’nda gösterilen belgeseli, Tevgera Jinên Azad (TJA) üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Saliha Aydeniz HDP il ve ilçe yöneticilerin yanı sıra Amed Şiir Grubu üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sinemaseverler izledi.
 
Biji berxwedana zindana sloganları atıldı
 
Belgeselin gösterimine başlanmadan önce, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle Demoktarik Toplum Kongrei (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı ve 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayılan açlık grevi eylemine dikkat çekildi. Salondaki çok sayıda kişi,  "Biji berxwedana zindana" sloganları attı.
 
Anadilin önemine dikkat çekildi
 
Anadilin önemine vurgu yapan belgesel, sinemaseverlerden büyük beğeni alırken, gösterim sonrası, belgesel yönetmeni ve oyuncular film hakkında kısa bir açıklama yaptı. Oyuncular, HDP Milletvekili Saliha Aydeniz’e ve festivale katkı sunan herkese teşekkür etti.
 
Festival, “Her Malek Dibistanek” belgeselinin gösterilmesinin ardından sona erdi.