‘Tebeşir’ belgeseli FilmAmed'de seyircisiyle buluştu

  • 09:24 13 Mayıs 2019
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - KHK ile görevinden ihraç edilen öğretmen Özge Astan’ın yönettiği "Tebeşir" isimli belgesel filmi FilmAmed'de seyircisiyle buluştu.
 
7 Şubat 2017’de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile öğretmenlik mesleğinden uzaklaştırılan Özge Astan’ın yönetmenliğini yaptığı “Tebeşir” belgeseli bu yıl 7'incisi düzenlenen FilmAmed Belgesel Film Festivali'de seyircisiyle buluştu. Belgeselde Özge Astan’a, kendisi gibi haksız ve hukuksuz bir biçimde ihraç edilen öğretmenler Aynur Barkın ve Seher Darılmaz da eşlik etti. Belgeselin görüntü yönetmenliğinde Koray Kesik, kamerada Aynur Barkın, seste Burhan Ağbaba, kurguda Deniz Çankaya ve çizimde Seher Darılmaz yer alıyor. 
 
'Bizim hikayemiz'
 
“Tebeşir” belgeselinin çıkış hikayesini anlatan Özge Astan, “Tebeşir, bir inat ve umut filmi” diye belirtti. Özge, belgeselin içeriğini şu sözlerle özetledi: “Çekildiği yer sınıfa çevrilmiş bir ev, karakter kanun hükmünde kararname ile işinden atılmış bir öğretmen. Hem inatla öğretmenlik mesleğini sürdürmeye çalışıyor, hem de haftalardır bir meydanda kendisi gibi KHK ile işlerinden atılan dostlarıyla direnerek onurunu korumaya çalışıyor. Yani bizim hikayemiz.”
 
'Yaşadıklarımı yazdım ve çekime başladık'
 
7 Şubat 2017 gecesi yayımlanan bir KHK ile öğretmenlik mesleğinden uzaklaştırıldığını öğrendiğini belirten Özge, işten çıkarılmalarına sebebiyet verecek elle tutulur hiçbir gerekçenin olmadığını masumiyet karinesinin hiçe sayılarak ve savunma haklarının gasp edilerek gerçekleştiğini ifade etti. Ardından kendisi gibi aynı haksızlığa uğrayan KESK’li meslektaşları ile birlikte Kadıköy, Bakırköy ve Kartal meydanlarında oturma eylemi yapmaya başladıklarını belirten Özge, bu süreçte basının kör sağırı oynamayı seçtiğini, buna karşın ise kendi alternatiflerini oluşturmaya karar verdiklerini dile getirdi.
 
'Basın bizi görmedi'
 
Özge devamında şunları dile getirdi: "Eylemlerimizi bizleri görmemekte ısrar eden tüm basın kurumlarının önünde gerçekleştirdik. Ama maalesef basın bizi görmemekteki ısrarını sürdürdü. Biz de kendi haberlerimizi kendimiz yapmaya başladık. Bu arada BSB’nin (Belgesel Sinemacılar Birliği) STK’lara yönelik Etkin Video Kullanımı Atölyesine katıldım. Murat Çelikler’in moderatörlüğünde yürütülen çalışmada nasıl etkili sokak haberciliği yapılır konulu bir sunumu vardı. Bingöl Elmas ve Kurtuluş Özgen’in de belgesel film çekimi teknikleri konulu sunumları. Bir haftalık kampın ardından bizden bir film projesi yazmamızı istediler. Kendi yaşadıklarımı anlatan bir senaryo yazdım ve projem seçildi. Biz de çekimlere başladık.” 
 
'Film yola çıkma amacına ulaştı'
 
Belgeselin izleyiciler tarafından ilgi ile karşılandığını belirten Özge, filmin yola çıkma amacına ulaştığını söyledi. İhraç olan eğitim emekçilerinin ortak sorunları olduğunu kaydeden ve belgeselde buna dikkat çekmeye çalıştıklarını ifade eden Özge, Diyarbakır'da FilmAmed'de olmanın ve ihraçlı emekçilerle bir araya gelmenin kendisi için önemli olduğunu vurguladı.