22.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin teması ‘Hikayem 22.0’

  • 10:25 24 Mayıs 2019
  • Kültür Sanat
ANKARA - 22.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali “Hikayem 22.0”  temasıyla başlarken, festivale bu yıl bin 721 kadın yönetmen başvurdu. 
 
Bu yıl 22’ncisi gerçekleşecek Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali dün başladı. 23-30 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da devam edecek festivalin 22’inci yılına özel bu yıl bütün kategorilerde iki kadın sinemacı ödüllendirilecek. Onur Ödülü Sumru Yavrucuk ve Ayla Algan’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülü Meltem Cumbul ve Pelin Esmer’e, TEMA Ödülü Kadın Eserleri Kütüphanesi’ne, Genç Cadı Ödülü ise Gözde Çığacı’ya verilecek. Bu yıl dünyanın dört bir yanından bin 721 kadın yönetmen, çektikleri filmleri ile Uçan Süpürge’ye başvurdu. Bu sayı, festivalin 22 yıllık tarihine bir rekor olarak geçti. 
 
Festivalin teması ise, son 22 yılda “Türkiye ve dünyada kadınlar nasıl görünüyor?”, “Neler yapmışlar?” sorularına yanıt olarak, “Hikayem 22.0” olarak belirlendi.  
 
Festivalde 141 filmlik bir seçki hazırlandı. Bunlardan biri de Suriye’li üç kadının hikayesi. Bu hikayeyi anlatan Sarah Fattahi’nin ‘Chaos’u, çocuk esirgeme kurumundaki 9 yaşındaki Benni’ye odaklanan Nora Finscheidt’ın ‘System Crasher’ı ve Verida adlı genç kadının hayat yolculuğunu nakleden Michela Occhipinti’nin ‘Flesh Out’u bu yılın öne çıkan filmleri arasında. 
 
“Her Biri Ayrı Renk” bölümündeki filmler ise Belçika, Norveç ve Hindistan’dan Uçan Süpürge’ye gelecek olan Fipresci jüri üyeleri tarafından izlenecek ve bu yılın ödülü belli olacak. 
 
Festivalde uzun metraj filmlerin yanı sıra belgeseller, kısa filmler ve canlandırma filmleri yer alıyor. “Dertsiz Tasasız”, “Yersiz Yurtsuz”, “Her Biri Ayrı Renk” bölümleri ile seyircileriyle buluşacak festivalde bir hafta boyunca atölye ve paneller olacak.
 
‘Uçsun Uçan Süpürge’
 
Festivale ilişkin oyuncu Türkan Şoray, yaptığı açıklamada, şunları dile getirdi: “İlk yılından bu yana onursal başkanlığını yaptığım festivalin bin 721 film başvurusu alarak rekor kırdığını büyük bir mutlulukla görüyoruz. Bu yıl, hikayemiz, 22.0 temasıyla perde açan festival, Türkiye’deki bütün sinemacı kadınların hikayesini içinde taşıyor. Sinemanın dört yapraklı yoncasını, beni Hülya’yı, Filiz’i ve Fatma’yı ilk kez bir araya getirerek, sinemamızın gelişmesine dikkat çeken, sinemanın görünmeyen kadınlarını, görünmeyen emeğini görünür kılan çalışmalarını artarak sürdürüyor. Göz bebeğimiz, dünya çapında adımızı duyuran festivalimiz, dünyada sineme eleştirmenleri birliği FIBRESCİ’nin ödül verdiği tek kadın filmleri festivalimiz, gururumuz olarak 1998’den bu yana, uçmaya devam ediyor. Nice 22 yıllara. Uçsun Uçan Süpürge.”
 
Türkan açıklamasında, bütün sanatçıları, sinemacıları ve bütün kadınları bu yıl ve gelecek yıllarda Uçan Süpürge’ye destek olmaya ve uzun yıllar boyu birlikte uçmaya çağırdı.