Mardin’e yerli ve yabancı turist akını

  • 09:04 9 Haziran 2019
  • Kültür Sanat
MARDİN -Tarihi ve doğal yapısı ile yerli-yabancı turistlerin akın ettiği kentlerden biri olan Mardin’de yılın ilk yarısında artan turist sayısı gözlerden kaçmadı.
 
Mezopotamya’nın gözbebeği olarak bilinen tarihi kent Mardin’de bayram tatili ile birlikte artan turist sayısı dikkatlerden kaçmadı. Bu sene 3 milyona yakın turistin gelmesinin beklendiği kentin tarihi sokaklarında kalabalıktan adım atılacak yer zor bulunuyor.
 
Otellerde doluluk oranı yüzde yüze ulaştı
 
Tarihi camileri, kiliseleri, çarşıları ve evleriyle dikkatleri üzerine toplayan Mardin'e gelen ziyaretçiler, Kasımiye Medresesi, Zinciriye Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı gibi tarihi ve kültürel mekânları gezdi. Otellerde doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığı kentte, bazı ziyaretçiler çevre illerde konaklamak zorunda kaldı.
 
Kent yerli ve yabancı turist akınına uğradı
 
Son yıllarda turist oranındaki azalış ile gündeme gelen tarihi kent Mardin’de bu yıl 3 milyon turist gelmesi bekleniyor. Yılın ilk yarısında turist sayısındaki artışla beklenen oranı karşılayan kente bayram tatili ile birlikte gelen yerli ve yabancı turist sayısında da hayli arttı. Tarihi ve turistlik yerlerinde yüzlerce insanın gezdiği tur araçlarının sürekli dolandığı kent esnafı da durumdan epey memnun.
 
Turizm şirketlerinin beklenenden daha çok turistin geldiğini ifade ettiği kentte yılın diğer yarısında yaşanacak artış da merak ediliyor.