Mem û Zîn Türbesi 4 yıl sonra yine yoğun ilgiyle karşı karşıya

  • 09:02 23 Haziran 2019
  • Kültür Sanat
Rojda Aydın
 
ŞIRNAK - Aşkın, direnişin, ihanetin ve mücadelenin adı olan Mem û Zîn Türbesi 4 yılın ardından yine yoğun ilgiyle karşı karşıya kaldı. 
 
Kürt halkının ulusal destanlarından biri olan Mem û Zîn, direnişin anlamını ve gerçek aşkın büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Destan Êhmedî Xanî tarafından kaleme alınsa da çok eskilere dayanır bu aşkın hikayesi. Cizîra Botan Mirliği’nde geçen aşkta Mir Zeydin’in kızı Zîn ile Mêm’in, Kürt halkının diriliş bayramı olarak kabul ettiği Newroz günü başlayan aşklarını konu alır. Aşkları çok büyüktür ancak araya giren Beko’nun oyunları yüzünden kavuşamazlar. Mem, Mir Zeydin tarafından atıldığı zindanda zehirlenirken, Zîn de ona kavuşmanın tek yolunun ölüm olduğunu düşünüp kendini Dicle Nehri’nin sularına bırakır. 
 
Bu dünyada kavuşamayan aşıkların mezarları yan yana konulur aradaki hasretlik bitsin diye. Beko mezarda da yalnız bırakmaz Mem ile Zîn’i. Mem’in en yakın arkadaşı tarafından hilelerine karşı öldürülen Beko da aşıkların baş ucuna defnedilir. Efsaneye göre, her baharda Mem ile Zîn’in mezarından çıkan güllerin kavuşmasını da Beko’nun mezarından yükselen diken engeller. 
 
Aşıkların türbesi
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan iki aşığın mezarları yüz yıllar önce bir türbe ve ziyaret alanına dönüşür. Özellikle aşk acısı çekenlerin ve sevdiğine kavuşmak isteyenlerin uğrak mekânlarından biri olur. Her Perşembe genç, yaşlı, yüzlerce kişi, aşıkların türbesine giderek dualar edip dilek tutar. 
 
Türbeye ilgi arttı
 
Cizre’de 4 yıl önce sokağa çıkma yasakları sırasında çok sayıda insanın yaşamını yitirmesiyle birlikte genel bir hüzün halinin hakim olduğu kentte, Mem û Zin türbesinin de ziyaretçileri azalmıştı. Özellikle perşembe günleri avlusu dolup taşan, dua etmek için sıra beklenen yere kimse uğramıyordu. Kentte yaralar yavaş yavaş sarılırken Mem û Zîn türbesine ilgi yine artmaya başladı. Türkiye ve bölgenin birçok farklı kentlerinden ziyaret için yurttaşlar Cizre’ye gelirken, aynı zamanda yurtdışından da gelen çok sayıda turist Mem û Zîn türbesini ziyaret ediyor.
 
4 yılın ardından Mem û Zîn’in direnişi, mücadelesi ve aşk öyküsü kulakları dolduruyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın her görüşmesinde ele aldığı ve son yapılan görüşmede de özellikle vurguladığı Mem û Zîn hikayesi bugün tekrar Cizre halkının araştırmalarına konu olmuş görünüyor. Bu hikayenin asıl gerçekliğine ulaşmaya çalışan Cizrelilerin, kendi tarihlerine yolculuk yapmak için türbeyi en ince ayrıntısına kadar gözlemlemesi ise dikkatlerden kaçmıyor.