Koşuyolu Açık Hava Etkinlikleri’nin startı verildi

  • 08:41 21 Temmuz 2019
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - “Yaşam Bizim Söz Bizim” sloganı ile bir ay boyunca sürecek olan Koşuyolu Açık Hava Etkinlikleri’nin startı yüzlerce yurttaşın katılımı ile verildi.  
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin (DBB) “Yaşam Bizim Söz Bizim” sloganıyla 20 Temmuz 2019 ile 18 Ağustos 2019 tarihleri arasında Koşuyolu Parkı'nda düzenleyeceği Koşuyolu Açık Hava Etkinlikleri’nin startı dün akşam verildi. Etkinliğe Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekilleri, DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, HDPve DBP Diyarbakır il ve ilçe örgütleri, ilçe belediye eşbaşkanları ile yüzlerce yurttaş katıldı. Festivale yediden yetmişe yaş sınırı tanımayan herkesin yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti. 
 
Kadınların çektiği zılgıtlarla alan hareketlenirken kitle sık sık, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attı. Etkinlik öncesi Suruç’ta yaşamını yitirenler anıldı. 
 
‘Kayyım döneminde festivaller yoktu’
 
Ardından konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, kayyımın gelmesiyle halkın nefes alabileceği etkinliklerin kaldırıldığını kaydetti. Hülya, “Dört yıldır halkın istediği hiç bir şey yapılmadı. Kayyım olmadan öncede belediyelerimizin etkinlikleri, festivalleri oluyordu. Kayyım döneminde bu durduruldu. Şu an görüyoruz ki halkımızın bu festivale çok ihtiyacı varmış” diyerek gelenleri selamladı.
 
Sonrasında konuşan Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı da, “Sokaklarda yürüdüğümüzde yediden yetmişe bize soruyorlar, ‘eskiden festivaller vardı şimdi niye yok’ diye soruyordular. Halkın isteğini gerçekleştirdik ve gerçekleştireceğiz” diyerek bu tür festivallerin yurttaşlar açısından önem arz ettiğine dikkat çekti. 
 
‘Birbirimizden güç alıyoruz’
 
Etkinliğe katılan yurttaşlar ise yapılan etkinlikten çok memnun kaldıklarını, bunun sadece Koşuyolu ile sınırlı kalmamasını Diyarbakır’ın tüm ilçelerinde yapılması gerektiğini söyledi. Yurttaşlar, kayyımın festivalleri bitirdiğini sadece kendi çevresine uyan erkinlikler yaptığına dikkat çekerek, “Bu festivalleri görünce eski festivalleri hatırladık. Şu an burada olduğumuz içinde çok mutluyuz. Ayrıca bu festivallerde birbirimizden güç alıyoruz” diyerek memnuniyetlerini dile getirdi. 
 
Yapılan konuşmaların ardından etkinlik Kürt sanatçılar Hivron ve Mikail Aslan’ın söylediği şarkılar ve yurttaşların çektiği coşkulu halaylar eşliğinde sona erdi.