Leylâ Erbil’in kişisel arşivi dijital ortama aktarılıyor

  • 11:26 15 Ağustos 2019
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Boğaziçi Üniversitesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi, Leyla Erbil’in kişisel arşivini kataloglayarak dijital ortama aktarmayı hedefliyor.
 
Boğaziçi Üniversitesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi, “Kişisel Arşivi Işığında Leyla Erbil’in Edebi Dünyası” projesi kapsamında edebiyatçı Leyla Erbil’in kişisel arşivini kataloglayarak dijital ortama aktarıp araştırmacılarla paylaşıma açmayı hedefliyor.
 
Edebiyat tarihinin önemli isimlerinden olan Leyla Erbil’in arşivinin tamamının, 2 yıl içinde dijital ortama aktarılması hedefleniyor. Arşivde şu ana kadar yaklaşık olarak 2 bin 500 belge kataloglandı, bunların yüzde 30'a yakını da dijital ortama aktarıldı.
 
Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Olcay Akyıldız'ın yürütücülüğünde sürdürülen proje, yazarın kişisel arşivinin edebiyatına nasıl bir arka plan oluşturduğunun ortaya çıkarılmasını ve yazarın yayımlanmış eserleri ile eserlerinin müsveddeleri, kişisel mektupları, biriktirdiği gazete, dergi kupürleri, aldığı notlar gibi kişisel arşiv malzemesi arasındaki çift taraflı ilişkinin ortaya koyulmasını amaçlıyor.
 
Arşiv üç kategoriye ayrıldı
 
Yazarın arşivi üç ana kategoriye ayrıldı. İlk kategoride kişisel mektuplar, resmi yazışmalar, pasaport ya da kimlik kartı gibi şahsi belgelerden oluşan biyografik malzemeler; ikinci kategoride yazarın metinlerine ait taslaklar, yayımlanmış ya da yayımlanmamış metinlerinden oluşan malzemeleri; son kategoride ise ilk iki kategoriye de girmeyen çeşitli nesneler, kupürler, gazeteler, dergiler gibi malzemeler yer alıyor.
Leylâ Erbil'in kızı Fatoş Erbil tarafından 2016'da Boğaziçi Üniversitesi'ne bağışlanan yazarın kişisel arşivi kataloglanıp dijitale aktarılarak araştırmacıların kullanımına açık hale getirilecek.
 
Leyla Erbil kimdir?
 
12 Ocak 1931’de İstanbul’da doğan Leyla Erbil’in edebiyat geçmişi lise yıllarına kadar dayanır. Hikaye yazarak edebiyat dünyasına adım atan Leyla’nın birçok dergide farklı hikayeleri yayınlandı. Eserlerinde, tabulara karşı mücadelesi belirgin bir şekilde görülen Leyla, yapıtlarında yaşama biçimlerine, değer yargılarına, evlilik, aile ve kadın cinselliğine sert, alaycı ve eleştirel tutumla yaklaştı. Aynı zamanda PEN Yazarlar Derneği üyesi olan Leyla, 2002 yılında PEN Yazarlar Derneği tarafından Nobel Edebiyat Ödülü’ne ülkemizden ilk kadın yazar adayı olarak gösterildi. Leyla Erbil, 19 Temmuz 2013 günü aramızdan ayrıldı.