Gaflet - Modern Türkçe Edebiyatın Cinsiyetçi Sinir Uçları raflarda

  • 16:54 10 Eylül 2019
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZi -Sema Kaygusuz ve Deniz Gündoğan İbrişim’in hazırladığı, pek çok ismin katkı sunduğu “Gaflet: Modern Türkçe Edebiyatın Cinsiyetçi Sinir Uçları”kitabı, raflardaki yerini aldı.
 
Sema Kaygusuz ve Deniz Gündoğan İbrişim’in hazırladığı “Gaflet: Modern Türkçe Edebiyatın Cinsiyetçi Sinir Uçları” adlı kitap Metis Yayınları’ndan çıktı. 14 yazarın yazılarıyla katkı sunduğu kitapta, feminist değerler üzerinden edebi metinlerdeki türlü “gaflet” biçimlerini irdeliyor
 
Kitabı hazırlayanlardan Sema, kitabı “feminist ilkelerin edebiyat eleştirisi yöntemiyle yeniden hatırlatıldığı bir eleştiri kitabı” olarak tarif etiği çalışma için eleştiri dahil kimi edebiyat metinlerinin istemsizce de olsa incelikli bir yoldan eril zihniyete hizmet edebileceğini göstermek, uygarlığı sarmalayarak gündelikleşen eril reflekslerin üstüne ışık düşürmek istediklerini belirtiyor.
 
Kitaba destek verenler isimler ise şöyle: Damla Tezel, Erol Köroğlu, Ezgi Hamzaçebi, Fatih Altuğ, Fatmagül Berktay, Irvin Cemil Schick, Jale Özata Dirlikyapan, Meltem Gürle, Merin Sever, Özlem Öğüt Yazıcıoğlu, Senem Timuroğlu, Sevcan Tiftik, Şima İmşir, Tülin Ural.