‘Fringe Festivali’ ilk kez İstanbul’da sergilenecek

  • 18:51 14 Eylül 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL -  Uluslararası performans sanatları festivali Fringe, ilk kez İstanbul'da düzenlenecek. Yerli ve yabancı 22 ekip, tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işlerini ilk kez İstanbul’da sergileyecek.
 
İlk kez 1947’de Uluslararası Edinburg Festivali’ne katılan 8 misafir ekiple başlayan Fringe, 18-22 Eylül tarihleri arasında Türkiye’den ve dünyadan 22 ekibin tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işlerini ilk kez İstanbul’da 19 farklı sanat alanında ağırlayacak. Dünyanın birçok şehrinde yılda bir kez gerçekleştirilen "Fringe Festivali" ilk kez İstanbul’a gelecek. "Istanbul Fringe Festival" sahne sanatları disiplinlerinde alternatif işler üreten yerli ve yabancı sanatçıları İstanbul’un muhtelif sahne ve mekânlarında seyirciyle buluşturacak. 5 gün sürecek bu festivalde dans, tiyatro ve performans gibi ana etkinliklerin yanı sıra atölyeler, sanatçı buluşmaları ve partiler de düzenlenecek.
 
Festival 22 ekibi bir araya getirecek
 
Uluslararası Fringe Topluluğu’nun bir parçası olan İstanbul Fringe Festival’in ilk senesinde İtalya, Macaristan, Yunanistan, Belçika, Tayvan, Fransa, Polonya, ABD, İsviçre, Hong Kong, İran ve Türkiye’den ekipler yer alıyor. Programda tiyatro, dans ve performans gösterilerinin yanı sıra yerli ve yabancı ekiplerin yer aldığı etkinlikler ve atölyeler düzenlenecek. 
 
Şehrin iki yakasına yayılacak ve 5 gün sürecek festivalin destekçi mekanları da şöyle: "Akbank Sanat, Anahit Sahne, Beykoz Kundura, Boa Sahne, Caddebostan Kültür Merkezi, Craft Tiyatro, DasDas, Feriye, Iparho,  Kumbaracı 50, Mecra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bomonti Kampüsü, Moda Sahnesi, NoAct Sahne, Sakıp Sabancı Müzesi ve Tuhafier."
 
2019 İstanbul Fringe Festival kapsamında yapılacak gösteriler ise şu şekilde:
 
"Ama – Nadir Sönmez (Türkiye)
 
Amunini – Ocram Dance Company (Italy)
 
Awakening – Ladder Art Company (Hungary)
 
Cute (Skin) – Matroos Dance Company (Italy)
 
Effigies – Ionna Angelpoulou Dance Company (Greece)
 
Factory – Resident Island Dance Theatre (Taiwan)
 
Ferocia – Giolisu (Belgium)
 
Fısıltı Odası – Sanat Mahal (Türkiye)
 
Manbusha – Girolami e Giacomo (Italy)
 
Petite Mecanique Humaine – Cie Kontamine (Fransa)
 
See Me – Eliza Kindziuk (Poland)
 
Sweet Swan Sway – ARB Dance Company (Italy)
 
The Chess Player – Theatre Omnibus (USA)
 
The Sensemaker – Woman’s Move (Switzerland)
 
Toilet Pump – Cultural Connections (Hong Kong)
 
Travel of Clowns – Ishigh Group (Iran)
 
Vicdani – Mine Çerci (Türkiye)
 
Vorteks – Ebru Cansız (Türkiye)
 
Waiting for the Fishes – Silvia Pezzarossi (Italy)
 
Wreck – Insiemi Irreali (Belgium)"