Altın Portakal'da bu yıl Onur Ödülü Selma Güneri'ye verilecek

  • 12:22 16 Eylül 2019
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - 26 Ekim’de başlayacak olan 56’ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde bu yılki onur ödülleri usta oyuncu Selma Güneri’ye verilecek.
 
Bu yıl 56’ncısı düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl 26 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yılki teması “Öze Dönmek” olarak belirlenen festivale başvurular başlarken, festivale bu yıl ilk kez sinema sektöründeki kadın emeğinin görünürlüğüne dikkat çekmek amacıyla Cahide Sonku Ödülü verilecek. Festivalin bu yılki onur ödülleri ise usta oyuncular Selma Güneri ve Ahmet Mekin’e verilecek. 
 
Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu yaptığı açıklamada, “Bu yıl festivalin programını ‘Öze Dönüş’ etrafında kurgularken, Onur Ödülleri’nin de temayı doğrulamasını istedik. İlk ödülünü Antalya’dan alan ve festival tarihinde bu ödülü alan en genç oyuncu olan Selma Güneri’ye ve Yeşilçam’ın en etkileyici jönlerinden biri olmanın yanı sıra, yarattığı performanslarıyla çok iyi bir karakter oyuncusuna dönüşen Ahmet Mekin’e bu yılın Onur Ödülleri’ni vermekten gurur duyuyoruz” dedi.
 
100’den fazla filmde başrol oynadı
 
Selma Güneri’nin karakter yaratmadaki başarısını dile getiren Ahmet, ödülün verilme nedenini şöyle açıkladı:  “Henüz 13 yaşındayken oynadığı Halit Refiğ filmi ‘İstanbul’un Kızları’ ile başlayan sinema kariyerinde 100’den fazla filmde başrolde oynayan; Yılmaz Güney ile rol aldığı ‘Ben Öldükçe Yaşarım’ ve Ediz Hun ile birlikte sinemamızın ikonik çiftlerinden birine dönüştükleri ‘Son Kuşlar’ filmlerindeki performanslarıyla Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan ve böylece Festival tarihinin bu ödülü almış en genç oyuncusu da olan; ‘Son Kuşlar’dan ‘Mum Kokulu Kadınlar’a, sayısız ve unutulmaz filmde canlandırdığı kadın karakterlere getirdiği derinlikli yorum ile sinemamızın en özel yüzlerinden biri.”
 
Hem jön, hem karakter oyuncusu
 
Ahmet, festivalin bir diğer Onur Ödülü’nün sahibi de olan oyuncu Ahmet Mekin’in ödül gerekçesi için şunları söyledi: “1956’da, yakın arkadaşı Kenan Pars’ın ısrarıyla başladığı sinema hayatında western’den müzikallere, bilimkurgudan fantastiğe, sayısız türde 200’e yakın filmde oynayan, Yeşilçam’ın en yakışıklı ve etkileyici jönlerinden biri olmayı da, “Selvi Boylum, Al Yazmalım”ın Cemşit Kıraç’ı, “Düğün”ün Ferhat’ı, “Yaralı Kurt”un İrfan’ı olmayı da başaran; “Bir Adam Yaratmak”, “Bugünün Saraylısı” ve “Kavanozdaki Adam” gibi kült televizyon dizilerindeki performanslarıyla da görsel belleğimizde unutulmaz izler bıraktı.”
Ödüllerini 26 Ekim’de festivalin Açılış Töreni’nde alacak olan Selma Güneri ve Ahmet Mekin ayrıca, festival kapsamında gerçekleşecek söyleşi programı olan “Öğlen Sohbetleri”ne katılarak sinemaseverlerin sorularını yanıtlayacak.
 
Selma Güneri hakkında
 
Selma, 1951 yılında İstanbul’da doğdu.Selma çocukluk yıllarını babasıyla ABD’de geçirmiş olsa da ortaokulu okumak için Türkiye’ye döndü. Selma, 1964’te henüz 13 yaşındayken katıldığı Perde dergisinin yarışmasında birinci seçilerek yapımcıların dikkatini çekti ve aynı yıl Halit Refiğ’in yönettiği İstanbul’un Kızları filminde oynadı.
 
“Sinemamızın Leslie Caron’ı” olarak da karşılanan Selma, 1965'te Duygu Sağıroğlu’nun yönettiği Bitmeyen Yol’da Fikret Hakan ile başrolleri paylaştı. Erol Taş, Aliye Rona, Ayfer Feray, Suna Pekuysal gibi isimlerle kamera karşısına geçen Selma, yine bir Sağıroğlu filmi olan Ben Öldükçe Yaşarım’da “okulum oldu” dediği Yılmaz Güney ile ikinci kez birlikte çalışma fırsatını yakaladı.
 
Selma, Erdoğan Tokatlı’nın yönettiği ve Ediz Hun ile birlikte Türkiye sinemasının ikonik çiftlerinden birine dönüştükleri Son Kuşlar filmindeki performansıyla Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı ve böylece festival tarihinde ödül alan en genç oyuncu oldu.
 
60’ların sonlarına dek Aram Gülyüz, Cevat Okçugil, Feyzi Tuna, Halit Refiğ, Orhan Aksoy, Türker İnanoğlu, Yılmaz Atadeniz, Zafer Davutoğlu gibi usta yönetmenlerin filmlerinde; Cüneyt Arkın, Ekrem Bora ve Sadri Alışık başta olmak üzere Eşref Kolçak, Fikret Hakan, İzzet Günay, Kadir İnanır, Tarık Akan ve Yılmaz Gündüz gibi dönemin usta aktörleriyle başrolleri paylaştı.
 
Selma, 60’ların sonlarında başladığı müzik kariyerine ses getiren 45’liklere imza atarken sahne hayatı 70’lerin sonuna dek sürdürdü. 80’lerde yalnızca televizyon dizilerine ağırlık veren oyuncu, 1996 yılında Halil Ergün ile birlikte oynadığı iki filmle birden sinemaya geri döndü.
 
Bunlardan, İrfan Tözüm’ün yönettiği ve 90’ların çok konuşulan filmlerinden biri olan Mum Kokulu Kadınlar‘daki rolüyle, Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği’nin (ÇASOD) ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu seçildi.
 
2007’de Safa Önal’ın çektiği Hicran Sokağı (2007), 2009 yılında ise Ülkü Erakalın’ın Çığlık Çığlığa Bir Sevda filmlerinde izlediğimiz Selma, Dinle Sevgili (2011-12), Filinta ‘Bir Osmanlı Polisiyesi’ dizilerinde de rol aldı.