Türkiye’nin ‘Sivil Sesleri’ festivalde buluşuyor

  • 10:56 18 Eylül 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - Türkiye’nin dört bir yanından sivil toplum örgütleri, 20-21 Eylül tarihlerinde İstanbul’da Uniq Hall’de ‘Sivil Sesler Festivali'nde bir araya gelecek.
 
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği (STGM) tarafından, 20-21 Eylül tarihlerinde ‘Sivil Sesler Festivali’ düzenlenecek. Festivalde dört yüz sivil toplum örgütünden gelen katılımcılar, iki gün boyunca sivil toplumun dünden bugüne yarattığı değişimi tartışacak, ortaya çıkardığı değeri konuşacak ve gelecek için yeni ufukları keşfetmeye çalışacak.
 
Katılımcı örgütlerin atölye, poster ve stantlarla seslerini duyuracağı ve ‘Sivil Toplum Sensin: katılım, iyilik, güzellik #Seninsesinde’ mottosuyla kurgulanan festivalde “Sivil Toplum Sayesinde” ve “Sivil Toplum İçin” başlıkları tartışılacak.
 
Festivalin ilk gününde, son yıllarda üzerinde ağır baskı hisseden ve alanı daralan sivil toplum, “Sivil Toplum Sayesinde” başlığında ele alınacak. Festivalin ikinci günü ise yeni teknolojiler ve dijital dönüşümün sivil topluma etkisi “Sivil Toplum İçin” başlığında ele alınacak. 
 
Sivil toplumun her yönüyle yaşama katkı ve etkisinin ele alınacağı “Sivil Toplumun Etkisi” başlıklı panelde, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Operasyon Bölüm Başkanı Andre Lys, İsveç Büyükelçiliği Katılım Öncesi ve İnsani Yardım Bölüm Başkanı Malin Stawe, Uluslararası yardım kuruluşu Action Aid’in Yunanistan Ülke Direktörü Gerasimos Kouvaras ve STGM Kurucu Üyesi ve Doğa Koruma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Sunay Demircan konuşmacı olarak yer alacak.
 
“Sivil Toplum İçin Teknoloji” başlıklı panelde ise İhtiyaç Haritası Kooperatifi’ni temsilen oyuncu Mert Fırat, Dijital Topuklar Platformu kurucusu blogcu anne Elif Doğan, veri eğitmeni ve araştırmacısı Pınar Dağ ve İrlanda’da 30 yılı aşkın süredir yardımseverlik alanında çalışan yazılım mühendisi Eamon Stack konuşmacı olarak yer alacak.
 
Kadın haklarından çocuk haklarına, kent haklarından hayvan haklarına, LGBTİ+ haklarından dijital haklara kadar pek çok farklı başlıkta çalışma yürüten sivil toplum örgütünü bir araya getirecek olan festivalde tüm etkinlikler ücretsiz ve halka açık düzenlenecek.
 
Festivalde katılımcı örgütler çeşitli atölye ve sunumlarla yer alırken, örgütler kendi üretimleri olan filmleri Sivil Sinema’da izleyicilerle buluşturacak ve oyun alanında ise kutu oyunları aracılığıyla çalıştıkları alanları katılımcılarla paylaşacaklar.
 
Katılımcı aktivistlerin örgütlerinin çalışma alanlarıyla ilgili kendi atölyelerini düzenleyeceği festivalde ayrıca Avrupa Birliği tarafından sivil toplum örgütlerine verilen destekler üç farklı atölyede tanıtılacak.
 
İstanbul Uniq Hall’de düzenlenecek festival, Blues Sesi konseriyle sona erecek.
 
 Festivalin programına https://www.sivilseslerfest.org/program adresinden ulaşilabilir.