Nobel edebiyat ödülleri sahiplerini buldu

  • 15:54 10 Ekim 2019
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Geçtiğimiz yıl yaşanan cinsel tacizin ardından verilmeyen Nobel Edebiyat Ödülü’nün geçen yıl ve bu yılki sahipleri açıklandı.
 
Bu yıl iki kez verilen Nobel Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu. 2019 ödülü Avusturyalı yazar Peter Handke'ye verilirken, geçen sene verilemeyen 2018 ödülü Polonyalı Olga Tokarczuk'a gitti. Olga bu yılın favorileri arasında yer alırken Peter Handke ismi favori isimlerde geçmiyordu. Peter, Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi ve Kısa Mektup Uzun Veda gibi eserleriyle; Olga ise "Koşucular" kitabıyla tanınıyor. 
 
Ne olmuştu?
 
Cinsel taciz, 18 kadın İsveç Akademisi’nin desteği ile projeler yürüten Jean-Claude Arnault’ın, kendilerini taciz ve saldırıya maruz bıraktığını açıklamasıyla ortaya çıkmış, tacizin ise İsveç Akademisi'nin binasında gerçekleştiği ifade edilmişti. Bunun üzerine Jean-Claude Arnault’ın eşi Katarina Frostenson ve Akademi’nin başkanı dahil dört üye istifa etmiş, 2018 yılı Edebiyat Ödülü'nün 2019 yılı ödülleriyle beraber verileceği duyurulmuştu.
 
2011 yılında Stockholm'de yaşanan iki kadına yönelik tecavüzden dolayı suçlu bulunan Jean-Claude Arnault hakkındaki diğer cinsel taciz suçları ise “delil yetersizliği” ya da “zaman aşımı” gibi nedenlerle düşmüştü.