Suruç aileleri imza etkinliğinde bir araya geldi

  • 16:41 5 Kasım 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - Suruç aileleri, 38'incisi düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı'nda DAİŞ saldırısında katledilenlerin yakınları için yazılan kitapları imzaladı. 
 
Suruç aileleri, Kobanêli çocuklara oyuncak götürmek amacıyla 20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesi Amara Kültür Merkezi’nde bir araya gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğündeki gençlere yönelik DAİŞ’in canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren 33 kişi adına yazılmış kitapları imzaladı.
 
Aileler, kurulan stantta Ceylan Yayınları tarafından basılan "Cesur Babam İsmet Şeker”, “Adı Hogir'di”, “Kardeşlik İşçisi Cemil Yıldız”, “Kobanê'ye gitmek” ve “Kırmızı Gül'ün Defteri" adlı kitapları imzalandı. İmza etkinliği boyunca aileleri ziyaret eden kitapseverlerin, ailelerle duygusal konuşmalar gerçekleştirmeleri dikkat çekti.
 
'Düş yolcularının mücadelesini devam ettirmek için’ 
 
Katledilen Cemil Yıldız'ın eşi Sultan Yıldız, "Acımız çok büyük, suçsuz yere öldürüldüler. Biz Suruç'ta katledilen tüm insanların anılarını yaşatmak istiyoruz. Mücadelemiz devam ediyor ve biz hiç durmayacağız" dedi.
 
Suruç katliamında yaşamını yitiren Çağdaş Aydın'ın annesi Saniye Aydın ise, "Dördüncü yıl bitti, beşinci yıla girdik. Hayatları kitaplaştı. Onların mücadelesini devam ettirmek için buradayım. Bu kitabı yazarken çok zorlandım. Acı çektim, acılarımı tekrar tekrar duyumsadım. Ama şehitlerin verdiği mücadele yarım kalmasın diye, daha güçlü durmak gerekiyordu. Düş yolcularının mücadelesini devam ettirmek için bugün burada  olduğumuz gibi, her yerde olacağız" diye konuştu.