Sur’da 850 çocuk tiyatro izledi

  • 10:22 11 Kasım 2019
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - Sur Belediyesinin desteği ile Amed Şehir Tiyatrosu’nda 6 Kasım ve 10 Kasım tarihleri arasında düzenlenen tiyatro etkinliğinde Sur ilçesine bağlı köylerden ve merkezden yaklaşık 850 çocuk tiyatro izledi.
 
Diyarbakır’da Sur Belediyesinin desteği ile tiyatro izleme fırsatı olmayan Surlu çocuklar 5 gün, günde iki seans “Pîrê û Rovî” adlı oyunu izledi. Amed Şehir Tiyatrosu’nda sergilenen oyunu, köy ve mahalle okullarından servis ile taşınan öğrenciler izledi. Sur Belediye Meclis üyeleri, köy ve merkez mahallerde oturan çocukları taşıma hizmeti ile tiyatro salonuna taşıdı. Köylerden tiyatro izlemeye gelen çocuklar, oyun esnasında keyifli dakikalar yaşayıp zaman zaman oyuna dâhil oldular. Evlerinden alınan çocuklar daha sonra tekrar evlerine bırakıldı. Etkinliklere katılan her çocuğa, etkinlik sonunda Sur Belediyesi tarafından hazırlanan ve içerisinde oyuncak olan bir çanta da hediye edildi.
 
‘Çocuklara yönelik etkinliklerimizi sürdüreceğiz’
 
Dezavantajlı çocukların tiyatro ile buluşmasının önemine değinene Sur Belediye Eşbaşkanı Cemal Özdemir, şunları ifade etti: “Özellikle tiyatro ve buna benzer etkinlikleri izleme şansı bulunmayan çocuklara ulaşmaya çalıştık ve bu etkinlik sayesinde yaklaşık 850 çocuğa ulaşabildik. Bu da bizim için oldukça önemli ve keyifli bir çalışma oldu. Bundan sonra da köylerde sosyal ve kültürel yönden çocukların gelişimine katkı sağlamak amacı ile tiyatro, müzik, sinema gibi etkinlilerimizi sürdüreceğiz. Tiyatro oyununu sergileyen Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularına teşekkür ediyoruz.”