Arpist Ceren Necipoğlu anısına festival

  • 15:14 11 Kasım 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - “Sanat ve müzik aşkı, gençlerle yol bulsun!” sloganıyla uçak kazasında hayatını kaybeden arpist Ceren Necipoğlu anısına festival düzenlenecek.
 
2009 yılında uçak kazasında hayatını kaybeden ünlü arp sanatçısı Ceren Necipoğlu anısına ilk kez düzenlenecek olan Ceren Necipoğlu anısına arp festivali düzenleniyor. Ceren adına düzenlenecek İstanbul Uluslararası Arp Festivali, 15-19 Ocak 2020 tarihlerinde gerçekleşecek.
 
“Sanat ve müzik aşkı, gençlerle yol bulsun!” sloganıyla Ceren Necipoğlu’nun ablası A. İmre Tüylü’nün önderliğinde düzenlen festival, sanatçının “paylaşarak öğrenme” felsefesini yaşatmayı ve genç nesillere aktarmayı amaçlıyor.
 
Festivalde Solo Arp ve Oda Müziği yarışmalarının yanı sıra, jüriyi oluşturan dünyaca ünlü sanatçıların vereceği konserler ve ustalık sınıfları yer alacak.
 
Pera Müzesi’nde, Young Hope (12-16 yaş) ve Young Artist (17-21 yaş) olmak üzere iki kategoride gerçekleşecek Solo Arp Yarışmaları için başvurular 15 Aralık 2019 tarihine dek sürecek. Arp bulunma zorunluluğu olmayan Oda Müziği Yarışmaları’nın son başvuru tarihi ise 1 Aralık 2019.
 
30 yaş altı katılımcılara açık olan yarışmalar, Özel Alman Lisesi’nde gerçekleşecek.
 
Sanat yönetmenliğini, uluslararası arp sanatçısı ve ABD Indiana Üniversitesi Arp Bölümü Eş Başkanı Florence Sitruk’un üstlendiği festival komitesi piyano sanatçısı, Anadolu Üniversitesi Piyano Ana Sanat Dalı Başkanı Doç. Lilian Tonella Tüzün; arp sanatçısı, Anadolu Üniversitesi Arp Sanat Dalı Öğretim Elemanı Gözde Ece Yavaş ve Necipoğlu’nun ablası A. İmre Tüylü’den oluşuyor.
 
Ceren’in özellikle kız çocuklarının eğitimine büyük önem verdiğini belirten İmre, şunları söylemişti:
 
“Ceren, öğrencilerinin mesleki gelişimi için onları uluslararası etkinliklere beraberinde götürüp, dünya vatandaşı olarak yetiştirme gayreti içindeydi. Sadece birer arp sanatçısı değil, aynı zamanda müziğe, sanata ve insanlığa katkı sağlamak adına üreten ve her zaman kendisini geliştiren bireyler yetiştirmeyi amaçlamıştı. Disiplinli, akılcı ve sağlam temeller üzerine kurduğu öğretisiyle, öğrencilerini her zaman kendi yaşamında ön planda tutmuş; onların başarılı ve iyi birer birey olarak yetişmesi için büyük çaba sarf etmişti.”
 
Yarışma başvurularıyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek için http://www.cnharpfestival.com/ bakılabilir.
 
Ceren Necipoğlu hakkında
 
1972 yılında İstanbul’da doğdu.
 
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın Arp Sanat Dalı İleri Devresi’nden ve bu kurumdaki eğitimiyle eş zamanlı olarak İstanbul Alman Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümleri’nden mezun oldu.
 
Arpist Şirin Pancaroğlu ile çalıştı. Ardından burs kazanarak gittiği ABD’de Louisiana Eyalet Üniversitesi’nin Arp Sanat Dalı yüksek lisans programını bir yılda tamamladı.
 
Dünyanın en saygın müzik fakülteleri arasında yer alan Cleveland Müzik Enstitüsü, Rochester Üniversitesi Eastman Müzik Fakültesi, Michigan Üniversitesi Ann Arbour Müzik Fakültesi ve Indiana Üniversitesi Müzik Fakülteleri’nin Arp Sanat Dalı yüksek lisans programlarına burs kazanarak çağrı aldı. Indiana Üniversitesi Müzik Fakültesi’nin davetini kabul etti. Burada dünyaca ünlü arpist ve pedagog Susann McDonald’ın sınıfından arp sanat dalında master derecesiyle mezun oldu.
 
Susann McDonald’ın yanı sıra Judy Loman, Marie-Claire Jamet gibi virtüözlerle arp; Christian Lardé, Dennis Parker, Thomas Robertello, Kate Lukas gibi tanınmış ustalarla oda müziği çalıştı.
 
Öğrenimi süresince CRR Senfoni Orkestrası, Akdeniz Gençlik Orkestrası, Louisiana E. Üniversitesi Senfoni Orkestrası ve Opera Topluluğu, Indiana Üniversitesi Senfoni Orkestraları, Ohio Light Opera Orkestrası, Columbus Indiana Philharmonic ile sahneye çıktı.
 
Bir yıl boyunca Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nda yerli ve yabancı pek çok şef ile çalıştı.
 
Fransa’da Academie Musicale de Villecroze adlı seçkin kurumda arpist Marie-Claire Jamet’nin verdiği ustalık kurslarına davet edilen 12 arpistten biri oldu.
 
2002-2003 akademik yılında aldığı davet üzerine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Arp Sanat Dalı eğitimini başlatma görevini üstlendi. Bu kurumun ve Eskişehir’in ilk arp öğrencilerini yetiştirmeye başladı.
 
Hem solo hem çeşitli topluluklar ile verdiği konserlerde Avrupa, ABD, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da sesini duyurdu.
 
Birçok eserin Türkiye’deki ilk seslendirilişlerini yaptığı 20. yüzyıl arp-flüt oda müziği konserleri; arp-ney buluşması ve ünlü korno sanatçısı Turgay Hilmi ile birlikte 20. yüzyılda bestelenmiş özgün korno-arp yapıtlarını seslendirdiği ikili konserler gerçekleştirdi.
 
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak konserler verdi. Türkiye’nin birçok bölgesine uzanan bir konser turnesi de gerçekleştirdi.
 
2005-2006’da Bilkent Senfoni Orkestrası ile birinci arpist olarak sezon konserlerini gerçekleştirdi. Orkestranın “Galatasaraylı Besteciler” CD’sinin kaydında yine birinci arpist olarak yer aldı.
 
Uluslararası bir kariyere sahip olan, İranlı besteci Amir Mahyar Tafreshipour’un “A Persian Reflection” (2006) adlı arp konçertosunun Türkiye’deki ilk seslendirilişini 2009 Ocak ayında Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendiren Necipoğlu, Brezilya’da Mayıs 2009’da düzenlenen 4. Rio Arp Festivali’nde üç solo resital verdi.
 
Necipoğlu, Rio de Janerio’da verdiği konserden dönerken, 1 Haziran 2009’da Air France Havayolları’na ait uçağın Atlas Okyanusu’na düşmesi sonucu yaşamını yitirdi. 228 kişiyi taşıyan Air France uçağına ait parçalar Brezilya’nın 650 kilometre açığında bulunmuştu.