SineMardin Film Festivali başlıyor

  • 15:07 5 Aralık 2019
  • Kültür Sanat
MARDİN - SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, yarın 13'üncü kez. gerçekleşecek. 
 
Mardin'in sinemayla alakalı altyapısını tanıtmak ve binlerce yıldır barındırdığı kadim kültürlerinin simgesi olmuş ışığını ulusal ve uluslararası sinema endüstrisiyle buluşturmayı amaçlayan SineMardin, bu yıl da senaryolarından doğru yaptığı film seçkisi ile 13. kez Mardinli sinemaseverlerle buluşturacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle Mardin Film Ofisi tarafından düzenlenen 13. SineMardin'in açılış filmi, senaristliğini ve yönetmenliğini Emin Alper'in üstlendiği “Kız Kardeşler” filmi olacak.
 
6-13 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek SineMardin, 24 uzun metraj ve belgesel film seçkisini iki ayrı salonda sunacak. Mardin AVM Cinemaximum salonlarında gerçekleşecek festivalde gösterilecek filmler arasında 2019 yılının bol ödüllü filmlerinin yanı sıra bu yılın en iyi çıkış yapan filmleri yer alıyor.
 
Kıvanç Sezer'in Babamın Kanatları'yla başlayan üçlemesinin ikinci filmi “Küçük Şeyler”, Semih Kaplanoğlu'nun “Bağlılık Aslı”, Mardinli Süryani bir ailenin dramını anlatan Nihat Burak imzalı “Kapı” filmi, Semih Kaplanoğlu'nun Bağlılık üçlemesinin ilk filmi olan “Bağlılık Aslı”, oyuncu kadrosunda Mardinli oyuncu Feyyaz Duman'ın yer aldığı Eylem Kaftan'ın “Kovan” filmi, Yönetmen Ali Aydın'ın Altın Portakal En İyi Sanat Yönetmeni ödüllü “Kronoloji” filmi, Pelin Esmer'in Toroslardaki köylere tiyatrocu kadınlarla yaptığı turneyi konu alan “Kraliçe Lear” filmi, dünya prömiyerini Berlinale'de yapan Burak Çevik imzalı “Aidiyet”, Murat Pay'ın usta bir hattat ile genç bir ressamın yollarının kesişmesini konu alan “Dilsiz” filmi, Türkiye'de kadın göçmen olmanın tüm zorluklarını gözler önüne seren Kıvılcım Akay'ın “Amina” belgeseli ve Mardin'de hayatını hayvanların hayatlarını tamir etmeye adamış Mardinli Hasan'ın hikayesini anlatan “Hayat Tamircisi” belgeseli bu yılın ulusal film seçkisinde yönetmen ve oyuncu ekiplerinin katılımıyla yer alacak.
 
Uluslararası film seçkisinde ise, Cannes Film Festivali Altın Palmiye Ödüllü Bong Joon-ho imzalı gerilim ve kara komedi filmi “Parazit”, Pedro Almodovar'ın “Acı ve Zafer” filmi, Filistinli yönetmen Elia Suleiman'ın Cannes ödüllü filmi “Burası Cennet Olmalı”, Ali Abbasi'nin Nordik kara film denemesi “Sınır”, Cannes Film Festivali Jüri Ödülü sahibi Kleber Mendonça Filho ve Juliano Dornelles'in “Bacurau” filmi, 1922 yılında Almanya'da çekilen ve korku sinemasının başyapıtlarından sayılan Friedrich Wilhelm Murnau imzalı “Nosferatu” gösterimleri gerçekleşecek.
 
SineMardin kapsamındaki tüm gösterim ve atölye programları her yıl olduğu gibi ücretsiz olarak Mardinli sinemaseverlerle buluşacak.