Şair Selda Kaya: Kendimi kısıtlamayacağım yeteri kadar baskı yaşadık

  • 09:07 7 Aralık 2019
  • Kültür Sanat
Filiz Zeyrek
 
ADANA - Çocuk yaşta evlendirilip maruz kaldığı sistematik şiddete isyan eden Selda Kaya, şiirleriyle bir yaşam buldu ve mücadelesini sürdürdü. Bir şair olarak sözcüklerinden, imgelerinden asla taviz vermeyeceğini belirten Selda, “Yeteri kadar devlet, baba, abi, eş baskısı yaşadık” diyor. 
 
Eril zihniyetin şiddete dayalı, kadını köleleştirmek için kurduğu ‘düzen’ içinde, her türlü fiziki, psikolojik, ekonomik şiddete maruz kalan kadınlar, hayatta kalmak için büyük bir mücadele veriyor. Selda Kaya da çocuk yaşta evlendirilen ve çocukken anne olan kadınlardan sadece biri. Erkek egemen zihniyet onun yaşamını alt üst ederken, o şiirleriyle üstesinden geliyor. 
 
‘Şiir kurtuluştur’
 
8 yıllık bir ürün olan şiir kitabının geçmişini, geleceğini, bugününü ve tüm yaşamını kapsadığını ifade eden Selda, şiirle anlam bulduğunu söylüyor. “Kendimi şiirde hissediyorum” diyen Selda, şiirlerinin geçmişi, kadın kimliği, yaşadıkları ve memleketi ile ilgisi olduğunu dile getiriyor. Selda, ”Feodal bir yaşam sürüyoruz. Bu açıdan bir kurtuluş olarak gördüm şiiri. Kadınların yapamadığı birçok şeyi ben şiirde ifade etmeye, ortaya çıkarmaya çalıştım. İnsanların cesaret edemediğini şiirle dile dökmeye çalıştım.  İmgelerle anlatmaya çalıştım, imgelere dokundum” diye belirtiyor. 
 
‘Yeteri kadar baskıyla kaşı karşıya kaldık’
 
Kadının her alanda kendini göstermesi gerektiğini vurgulayan Selda, kendisinin de bunu şiirle yaptığını ifade ediyor. Selda, “14 yaşımda evlendirildim. Adana'da yaşamaya başladım. Bunun zorluğunu çok fazla yaşadım. Okumayı çok istiyordum ama yarım kaldı. Yıllar sonra okumaya zorluklarla devam ettim. Evlendiğim insanın karşı çıkmasına rağmen tekrar lise son derslerini aldım. İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum. Çocuklarımla beraber okudum diyebilirim. Çok zor oldu bu ama kesinlikle insanların bunu çocuklarına yapmasını istemiyorum” diye anlatıyor. 
 
Şiirlerinde kadın yaşamını anlattığını dile getiren Selda, “Kendimi kısıtlamadığım için sıkça soruluyor ama ben şiirde kendimi iyi ifade etmek istiyorum. Yeteri kadar baba baskısı, abi baskısı, evlendiğimizde eş baskısı ile kaşı karşıya kaldık” diyor.  
 
‘AKP iktidarı sanatı öldürdü‘
 
Kadın olduğu için dizelerinden, sözcüklerinden, imgelerinden asla feragat etmeyeceğinin altını çizen Selda, Türkiye de sanata, kültüre yeteri kadar değer verilmediğini dikkat çekiyor. Selda, özellikle AKP ile sanatın öldürülmek istendiğini vurgulayarak, konuşanların ve yazanların ise susturulduğuna işaret ediyor. Selda, tüm bunlara rağmen şiirlerinde kendisini sınırlamadığını aktararak konuşmasını şöyle bitiriyor: “İnsanların sanatla, kültürle, sanatın herhangi bir dalıyla uğraşmasını istiyorum. Okumasını istiyorum. Özellikle kadınların kendini yetiştirmesi için çok okumaları, yazmaları gerektiğini düşünüyorum.”