Venedik Film Festivali’nde Jüri Başkanı Cate Blanchett

  • 17:04 16 Ocak 2020
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - İtalya’da bu yıl 77’ncisi düzenlenecek Venedik Film Festivali’nde, büyük ödül “Altın Aslan”ı belirleyecek uluslararası jürinin başkanlığını Avustralyalı aktris ve yapımcı Cate Blanchett üstlenecek.
 
İtalya’nın Venedik kentinde düzenlenen dünyanın en eski film festivali olan Venedik Film Festivali’nin bu yıl 77’ncisi düzenleniyor. Venedik Bienali’nden yapılan açıklamada, yönetim kurulunun, bu yıl festivalin jüri başkanlığı için Cate Blanchett’i seçtiği belirtildi.
 
Yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Cate festivale ilişkin, “Her yıl Venedik Film Festivali’nin seçimlerini merakla bekliyorum ve çok dikkat çekici buluyorum. Venedik, dünyanın en fikir veren festivallerinden biri. Bu yıl, jüri başkanı olmak bir ayrıcalık ve mutluluk.” ifadelerini kullandı.
 
İki kez Oskar, üç kez BAFTA ve üç kez Altın Küre kazanan Avustralyalı aktris Cate Blanchett oyunculuğunun yanında güçlü bir kadın hakları savunucusu.77’nci Venedik Film Festivali, bu yıl 2-12 Eylül’de Venedik’in Lido Yarımadası’nda yapılacak. Büyük ödül “Altın Aslan” 12 Eylül 2020’de sahibini bulacak.
 
Festivalde geçen yıl, “Altın Aslan”ı, ABD’li yönetmen Todd Phillips’in çektiği “Joker” filmi kazanmıştı.