Amed Şehir Tiyatrosu dayanışma kampanyası başlattı

  • 10:42 21 Ocak 2020
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları, oyunlarını sahneleyecekleri yeni mekanın inşası için dayanışma kampanyası başlattı.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ilk kayyım ataması yapıldığı 2016 yılında, belediyeye bağlı Şehir Tiyatrosu bünyesinde yer alan birçok tiyatro oyuncusunun sözleşmesi feshedildi. Buna rağmen tiyatro faaliyetlerinden geri durmayan 15 oyuncu, Şubat 2017’de kendi çabaları ile 82 koltuk kapasiteli Amed Şehir Tiyatrosu’nu kurdu.
 
Kısıtlı imkanlara rağmen çalışmalarını burada sürdüren oyuncular, geçen 3 yılda her hafta sonu 2 Kürtçe oyun sahneleyip, seyircilerle buluştu. Bu süre içerisinde üç tiyatro festivali organize edip özel film gösterimleri, söyleşiler, workshoplar, dinletiler ve sergilere ev sahipliği yapan ekip, oluşan yoğun seyirci talebi karşısında daha büyük bir kültür sanat mekanına ihtiyaç duyuyor.
 
Oyuncular bu ihtiyacı karşılamak üzere yine kendi çabaları ile 540 metrekare kullanım alanı olan bir mekan kiraladı ve dönüştürmek için projelendirdi. Yapılan projelendirme doğrultusunda kurulacak yeni mekanda 160 kişilik tiyatro ve sinema salonu, 70 metrekarelik bir sahne, aynı salonun hareketli duvarı açıldığında 200 kişilik konser alanı, 75 metrekarelik sergi alanı ve yine 45 metrekarelik bir workshop alanı yer alacak.
 
İnşaatına başlanan mekanı kendi olanakları ile tamamlamaya maddi güçleri yetmeyen oyuncular, dayanışma kampanyası başlattı.
 
İnternet ortamında başlatılan kampanyaya destek verip, Amed Şehir Tiyatrosu’nun ihtiyaç duyduğu yeni sahneye katkı sunmak isteyenler kampanya adresine şu linkten ulaşabilir:
 
 
Kampanyaya destek verecekleri çeşitli sürprizler de bekliyor. Yapılan katkılar oranında açılış haftasında yapılacak 2 etkinliğe davet alıp, açılış gününde sahneye davet edilerek özel teşekkürü hak edebilir, 1 veya 5 yıl süreyle tüm tiyatro, konser, film, sergi ve performans etkinliklerine özel davetli olarak katılabilirsiniz.