Kürt tiyatroculardan Kürt Dil ve Kültür Ağı manifestosuna yanıt

  • 17:05 22 Ocak 2020
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - Kürt tiyatro grupları yaptıkları yazılı açıklamada, “Kürt tiyatro sanatçıları olarak, Kürt Dil ve Kültür Ağı’nı kutluyor ve selamlıyoruz. Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın manifestosunu yaşamımızda esas alacağız” dedi.
 
Kürt tiyatro grupları Mencel Tiyatrosu, Teatra Jiyana Nû, Yekta Hêvî Tiyatrosu ve Amed Şehir Tiyatrosu, Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın çalışmalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 11-12 Ocak’ta Diyarbakır’da aralarında Kürt tiyatro sanatçılarının da bulunduğu yaklaşık 300 kişinin katıldığı Kürt Dil ve Kültür Çalıştayı'nın gerçekleştirildiği ve çeşitli tartışmaların yürütüldüğü hatırlatılan açıklamada, Kürt dil ve kültürüne yönelik yüz yıldır asimilasyon politikaları uygulandığına dikkat çekildi.
 
‘Çalıştay mutluluk veriyor’
 
İktidarların, Kürt dilini hiçleştirdiğine işaret edilen tiyatrocuların açıklamasında, “Kuzey’de Kürt dili kötü bir gidişatla karşı karşıya. Yıllar sonra böylesi geniş, Kürtvari ve önemli bir çalıştay, büyük mutluluk veriyor. Biz, Kürt tiyatro sanatçıları olarak, Kürt Dil ve Kültür Ağı’nı kutluyor ve selamlıyoruz. Zaten bütün çalışmalarımızı Kürtçe yürütüyoruz. Ancak çocuklara yönelik bu konuda çalışmalara ağırlık vereceğiz. Zazakî eserleri çoğaltacağız. Ayrıca Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın manifestosunu da yaşamımızda esas alacağız” denildi.