Kadın sanatçılardan çağrı: Siyasi tutsaklar derhal tahliye edilmelidir

  • 09:17 28 Mart 2020
  • Kültür Sanat
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR – Koronavirüs salgınına karşı Kürt kadın sanatçılar yaptığı çağrıda, "Siyasi tutsaklar derhal tahliye edilmelidir, yaşam haklarını korumak için harekete geçilmelidir" dedi. 
 
Çin'de başlayan ve tüm dünya ülkelerinde görülen koronavirüs (Covid-19) salgını Türkiye'de de yayılmaya devam ediyor. Türkiye'de görülmesinin ardından kamuoyu, sosyal izolasyonun ve mesafenin mümkün olmadığı cezaevlerine dikkat çekti. Cezaevleri için "acil tahliye" çağrısı yapılmasına rağmen hükümet eşit olmayan ve adli suçluları kapsayan bir af çıkarmaya hazırlanıyor. Birçok kesimden siyasi tutsakların tahliyesi için çağrılar yapılırken, Kürt kadın sanatçılar da siyasi tutsakların tahliye edilmesi için çağrı yaptı.
 
'Faşizmi geriletmenin tek yolu susmamaktır'
 
Deniz Deman: Giderek yaygınlaşan salgının en çok risk oluşturan mekanların arasında cezaevleri bulunuyor. Salgınla birlikte birçok ülke cezaevlerini boşaltırken, Türkiye'deki mevcut iktidar tüm insanlık için zor olan böylesi bir süreci bile fırsata çevirip, salgınla mücadele etmek yerine muhalefete ve özelde de Kürt halkına düşmanca saldırmayı sürdürüyor. Kürtlerin kazanımı olan belediyeleri gasp ediyor ve siyasi tutsakları kapsamayan 'ayrımcı, intikamcı ve eşit olmayan' bir af tasarısı üzerinde anlaşıyor. İnsan yaşamının, hele hele cezaevlerinin çok büyük risk altında olduğu durumda, insanları cezaevinde tutmak, bile bile ölüme terk etmektir. Kapasitesini aşmış, hiçbir önlem ve tedbir alınmamış, hijyen koşulları olmayan onlarca cezaevinde kadınlar, çocuklar, hasta tutuklar başta olmak üzere tüm siyasi tutsaklar AKP iktidarı ve Erdoğan'ın isteğiyle büyük tehlike altındadır. Eleştiren, sorgulayan, karşı çıkanları hapsedip tecavüzcüleri, hırsızları, saldırganları, çetecileri ve kadın katillerini tahliye etmek daha tehlikeli toplumsal bir virüsü yaymaktır. Faşizmi yenmenin veya geriletmenin tek yolu susmamak ve tutsaklarla birlikte direnmektir.
 
'Hakkı olanı almak için harekete geçelim'
 
Pınar Aydınlar: İşçiler kendilerinin ve ailelerinin yaşamını tehlikeye atan çalışma koşullarına zorlanıyor. İktidar yalnızca sermaye sahiplerinin mağduriyetini giderme paketleri açıklarken çalışan, üreten emekçiler insan yerine dahi konulmuyor. Bu riyakar ve emek-emekçi düşmanı politikaya son verilerek salgın süresince sağlıklı çalışma şartlarında çalışılan zorunlu işler dışında bütün işçi ve emekçiler ücretli izinli sayılmalıdır. Bir yandan kayyımlar atanarak Kürt iradesine düşmanlık devam ediyor ve affın siyasi tutsakları kapsamaması suç teşkil ediyor. Bu talepler doğrultusunda siyasal iktidara karşı bütün aydın, sanatçı ve emekçileri birleşmeye mücadeleyle hakkı olanı almak için harekete geçmeye davet ediyoruz.
 
'Siyasi tutsaklar ölüme terk ediliyor'
 
Heja Netirk: Tüm Kürt halkına sesleniyorum, sesimizi birlikte yükseltelim. Türk devleti yapması gerekeni yapıp siyasi tutsakları cezaevinden çıkarana kadar sesimiz yükselsin. Bu devlet tecavüzcüleri, tacizcileri, katilleri cezaevinden çıkarıyor ama siyasi tutsakları ölüme terk ediyor. Tahliye edilinceye kadar siyasi tutsaklar için ses çıkaralım.
 
'Tutsaklar cezaevi şartlarında virüsten korunamaz'
 
Devrim Demir: Binlerce insan insani olmayan koşullarda cezaevinde kalmaktadır. Birçoğu hasta tutsaktır ve onlarcasının durumu ağır. Bu tutsaklar doğru bir sağlık hizmeti alamazken şimdi ise insanların ölümüne yol açan bir virüs tehdidi ile karşı karşıyadırlar. Hükümet bir yasa çıkararak, hasta ve durumu acil olan tutukluları cezaevinden çıkaracağını duyuruyor ama siyasi tutsakları bu kararın dışında tutuyor. Bu asla kabul edilemez. Katil, tecavüzcü kişilerin bırakılıp, siyasi tutsakların cezaevinde tutulmaya devam edilmesi ölüme yol açmaktır. Kamuoyuna sesleniyoruz: siyasi tutsakların bırakılması için herkes sesini yükseltsin ve hükümet bir an önce siyasi tutsakları da tahliye etsin. Siyasi tutsaklar bu kadar zor koşullarda virüsten kendini koruyacak mekanizmayı sağlayamaz.
 
'Siyasi tutsaklara özgürlük istiyoruz'
 
Xecê: Halkımız evinde kalmalı ve kendini koronavirüsten korumalıdır. Bu virüs tüm insanlık için bir tehdit oluşturuyor. Bunun yanında biliyorsunuz ki binlerce siyasi tutsak şu an cezaevlerinde ve virüs tehdidi ile karşı karşıya. Aralarında siyasetçi, öğrenci, sanatçı, gazeteci, yazar ve daha birçok suçsuz, sadece demokrasi ve barış için mücadele eden binlerce tutsak var. Hepsi için tahliye istiyoruz. Tutsaklar kendilerini virüsten nasıl koruyacaklar? Tüm tutsakların sesi olmalıyız ve seslerini kamuoyuna duyurmalıyız. Kendilerini koruyabilmeleri için tahliye edilmeleri şart. Sadece adli değil, siyasi tutsaklara da özgürlük istiyoruz.
 
'Sessiz kalmamalıyız'
 
Nuarîn: Herkesin bildiği üzere cezaevlerinde bulunan binlerce tutsak sağlık hakkından yeteri kadar faydalanamıyor. Zaten zor olan zindan koşullarında şimdi ise virüs salgını tehdidi söz konusu. Virüs cezaevlerine yayılırsa yüzlerce tutsağa bulaşır ve başta durumu ağır olan hasta tutsaklar ile 65 yaş üstü tutsaklar olmak üzere tüm tutsakların hayatı tehlikeye girer. Adli tutsaklara çıkarılan af, siyasi tutsaklara da çıkarılmalıdır ve kanun aynı işlemelidir. Bir an önce siyasi tutsaklar tahliye edilsin. Tek bir tutsağın dahi virüs riski ile karşı karşıya kalmasına sessiz kalmamalıyız. Hep beraber buna ses çıkaralım.
 
'Yaşam haklarını korumak için acilen harekete geçilmelidir'
 
Seher Stran: Tüm dünyada çok hızlı yayılan koronavirüsün kitlesel ölümlere neden olduğu bu zamanda  kamu sağlığını korumak ve can kaybını en aza indirgemek için ciddi tedbirler alınırken, cezaevleri de unutulmamalıdır. Bundan dolayı, insani olmayan şartlarda yaşayan kapasitenin çok üstünde ki tutuklu ve hükümlülerin yaşamak zorunda olduğu Türkiye cezaevlerinde alınacak tedbirler ciddi derecede aciliyet gerektiriyor. Cezaevlerinde, yeterli izolasyon, hijyen, gıda desteği sağlanamadığı gibi tedavi imkanları da yetersiz. Sağlık, tedavi ve yaşam hakları devletin temel anayasal sorumluluğunda bulunan tüm tutuklu ve hükümlülerin hayatları ciddi tehdit altındadır. Öncelikli tedbir olarak başta hasta, yaşlı, kadın ve çocuk olmak üzere ayrımsız ve adil olarak tüm tutuklular salıverilmelidir. Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin yaşam haklarını korumak için acilen harekete geçilmelidir.
 
'Göz yummamalıyız'
 
Berfin Demir: Dünyada binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan virüs, ülkede de hızlı bir şekilde yayılıyor ve onlarca kişi yaşamını yitirdi. Cezaevinde bulunan tutsaklar virüs tehlikesi ile yaşıyorlar ve toplum olarak buna ses çıkarmalıyız. Adli tutuklulara çıkarılan af, siyasi tutsaklara da çıkarılmalıdır. Siyasi tutsakların ölüme terk edilmesine göz yummamalıyız. Tüm kamuoyu, tüm Kürt halkı siyasi tutuklular için ses çıkarmalı.