Koma Sorjiyan ve Kom Müzik sosyal medyadan konserlere başlıyor

  • 09:10 1 Nisan 2020
  • Kültür Sanat
Zeynep Durgut-Şehriban Aslan
 
BATMAN – Koma Sorjiyan ve Kom Müzik, koronavirüs salgınından dolayı evde kalanlar ve çalışan emekçilere moral vermek için evde konser verecek. Koma Sorjiyan’dan Mizgin Irmak , “Bugünlerde eve sığdırılan hayatlara moral olması açısından konserleri sosyal medya aracılığıyla izleyici ile buluşturacağız” dedi.
 
Koronavirüs (Covid-19) salgını birçok ülkede hızla yayılıp on binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olurken, Türkiye’de can kayıpları devam ediyor. Türkiye’de bir kesim evde kalabilirken, işçi ve emekçi kesim koronavirüsün bulaşma riskine rağmen geçimini sağlamak için çalışmayı sürdürmek zorunda. Bunun sonucunda da kişilerde hem bedenen hem de ruhen yorgunluk yarattığı gözlemleniyor. Bu nedenle birçok müzisyen ve sanatçının yaptığı gibi Koma Sorjiyan (Grup Sorjiyan) ve Kom Müzik de karantina günlerinde evde konser verdiklerinin duyurusunu yaptı.
 
‘Kom Müzik ile ev konserleri düzenleyeceğiz’
 
Koma Sorjiyan’da hem gitar çalıp hem de solistlik yapan Mizgin Irmak, “Sorjiyan 5 kişilik genç bir grup. Müzik çalışmalarımızı Batman Bahar Kültür Merkezi çatısı altında yürütüyoruz. Biliyorsunuz ki bütün dünya koronavirüs ile savaşıyor. Ne yazık ki hala çaresi bulunamadı. Bugünlerde eve sığdırılan hayatlara biraz moral olması açısından konserleri sosyal medya aracılığıyla izleyici ile buluşturma projemiz var” dedi.
 
‘Amaç ruhu müzik ile buluşturmak’
 
Mizgin, mini konserlerin öncesinde grubun sayfasından duyuru yapacaklarını kaydetti. Mizgin, konserler aracılığıyla salgında en çok etkilenen “ruhu müzik ile buluşturmayı” amaçladıklarını söylerken, “Bunu yaparken ciddi bir tehdit olan virüse karşı önlemlerimizi alıp birbirimize destek oluyoruz. Biraz da olsa moral kaynağı yaratmak istedik. Bu çalışmaların ne kadar süreceğine dair net bir şey söylemek mümkün değil. Bunu süreç belirleyecektir” diye belirtti.
 
‘Yaşamak herkesin hakkı’
 
Toplum olarak sıcakkanlı bir toplum olduklarını, ancak bir süre tokalaşma ve sarılma gibi temaslardan kaçınılması gerektiğini ifade eden Mizgin, hijyen konusunda da uzmanların uyarılarına kulak verilmesi çağrısında bulundu. Salgın sürecinde en önemli konuların başında cezaevlerinin geldiğine işaret eden Mizgin, “Herhangi bir ayrım yapmadan siyasi tutsakların da serbest bırakılması gerekir. Hıncahınç dolu olan fabrikaların da bir an önce boşaltılması lazım. Unutulmamalı herkes gibi işçinin de canı risk altındadır. Herkesi konserlerimize davet ediyorum” dedi.
 
‘Müziğe evden devam edeceğiz’
 
Kom Müzik sanatçılarından Baran Bozyel ise koronovirüsün salgını nedeniyle Kom Müzik olarak çalışmalarını evden sürdüreceklerine dikkat çekti. Baran, şunları dile getirdi: “Bizim için insan sağlığı, doğa ve çevreyi korumak her şeyden önce geldiği gibi bu süreçte toplumun ruh sağlığını, psikolojisini rahatlatmaya yönelik de bazı çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Müziğin rahatlatan, iyi hissettiren, direnme gücü veren bir tarafı olduğu gerçeği herkes tarafından biliniyor. Bu minvalde sosyal medya üzerinden, sanatçıyı halkla buluşturmak gibi bir hedefimiz var. Böylelikle halk, severek dinlediği sanatçı ile daha sıcak ve samimi bir temas kurmuş olacak. Ayrıca Youtube kanalımızda muazzam bir arşivimiz var. Bu arşivi yeni videolar yaparak tekrar güncellemeyi ve halka ulaştırmayı planlıyoruz. İleriki zamanlarda ‘Li malên xwe bimînin (evinizde kalın)’ sloganı çerçevesinde nasıl bir katkı sunabiliriz üzerinden çalışmalarımız devam edecek.”