Amed Şehir Tiyatrosu sosyal medyada ilk oyununu sahneledi

  • 15:16 2 Nisan 2020
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - COVID-19 salgını nedeniyle insanların sokağa çıkamadığı ve tüm kültürel çalışmaların durdurulduğu bu günlerde Amed Şehir Tiyatrosu, YouTube aracılığı ile "Daweta Xwîni/Kanlı Düğün" oyununu sahneledi.
 
Koronavirüsünün (COVID-19) Türkiye'de ve bölgede ortaya çıkmasının ardından tüm kültürel çalışmalar durdurulurken, insanların da normal yaşam akışı değişti. Amed Şehir Tiyatrosu, bütün zamanını evde geçirmek zorunda olan yurttaşlar için sosyal medyadan Federico Garcia Lorca'nın eseri olan "Daweta Xwîni/Kanlı Düğün" oyununu sahneledi. YouTube aracılığıyla yayınlanan oyunu, henüz ilk saatlerde yüzlerce kişi izledi.
 
Daweta Xwîni/ Kanlı Düğün oyununun konusu şu şekilde:
 
“Kanlı Düğün, İspanyol şair ve yazar Federico García Lorca’nın Köy Oyunları Üçlemesi'nin ilk oyunudur. Bu şiirsel tragedya, yasak bir aşk ilişkisini anlatır. Oyunda, feodal yapının kırsal kesimde yaşayan halk üzerinde nasıl baskı kurduğu ve bireylerin feodal düzen karşısındaki çaresizlikleri gözler önüne serilir. Simgesel anlatımı ve yazarın özgün şiir diliyle başyapıt özelliği kazanan oyun; yasak aşkı, tutkuyu ve toplum baskısını İspanyol kültürü üzerinden, evrensel ölçüler içinde aktarmaktadır.”