Uluslararası Kadın Filmler Festivali online olarak yapılacak

  • 15:49 5 Nisan 2020
  • Kültür Sanat
ANKARA - Uçan Süpürge Vakfı tarafından düzenlenen 23’üncü Uluslararası Kadın Filmler Festivali 7-14 Mayıs tarihilerinde online olarak yapılacak.
 
Uçan Süpürge Vakfı tarafından 23’üncüsü düzenlenecek olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu yıl koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle online yapılacak. Bu yıl ki teması “Doğa” olarak belirlenen festival, 7-14 Mayıs tarihleri arasında başlayacak.
 
Uçan Süpürge Vakfı’nın sosyal medya üzerinden konuya dair yaptığı açıklamada şunlar söylendi: “Bu yıl temayı ‘Doğa’ olarak planlamıştık. Ama içinde yaşadığımız günlerde; doğadan, doğayla kurduğumuz ilişkiden bağımsız olmayan bu salgın gündemini tema olarak almaya karar verdik ve temamızı ‘evde kaldık’ olarak değiştirdik. Festivali daha önce planladığımız tarihlerde, 7-14 Mayıs tarihleri arasında Uçan Süpürge Vakfı internet sitesi üzerinden ve sosyal medya hesaplarından online olarak yapıyoruz
 
‘Alışmakta zorlanıyoruz’
 
Bütün dünya bir sağlık krizinden geçerken, evde kalmak ilk tedbir oldu. Salgın, sağlık sistemine dair sorunlarla birlikte ekonomik ve toplumsal boyuttaki pek çok sorun yakıcı bir halde gündemimize getirdi. ‘Evde kal’ paylaşımlarını yaparken evde kalmanın yalnızca bireysel önlemlerimizle mümkün olamayacağını biliyoruz. ‘Hayat eve sığar, evde kal’ belki ama işlerine gitmek zorunda olanların kendi olağanüstü hallerini ilan etmeleri mümkün mü? Dünya ilk kez bir krizde değil, ama bu kez hep birlikte kaçıyor, kapanmaya, saklanmaya çalışıyoruz. Apokaliptik filmler, bize buna benzer senaryoları yıllardır gösterir, sinemanın yabancısı değil bu halk, lakin biz alışmakta zorlanıyoruz.
 
‘Sizde bu filimde olun’
 
‘Evde kaldık’ demenin deneyimini hep birlikte anlatabilmek, sözü görüntüye de yansıtabilmek için kendi videolarımızla festival filmimizi kendimiz oluşturalım istiyoruz. Adına ne derseniz, ‘Korona günlerinde evde kadın olmak’ da diyebiliriz, ‘Korona günlüğü’ de… Siz de bu filmde olun, festivalde hepimizin filmini gösterelim, hatta bu günleri kadın tarihi sayfalarına ekleyelim.”
 
Öte yandan festivale katılmak isteyenler, videolarını
 
online.ucansupurge.festivali@gmail.com adresine gönderebilir.