HDP’den sanat çalışmalarında ‘ayrım yapılmadan’ desteklenmesi çağrısı

  • 15:58 18 Mayıs 2020
  • Kültür Sanat
ANKARA - HDP Eğitim Politikaları, Spor, Kültür ve Sanat Komisyonu Sözcüsü Sevtap Akdağ Karahalı, kültür sanat emekçilerine ayrım gözetmeksizin destekleyici önlem paketi hazırlaması çağrısında bulundu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eğitim Politikaları, Spor, Kültür ve Sanat Komisyonu Sözcüsü Sevtap Akdağ Karahalı, salgın süresince görmezden gelinen kültür sanat alanına yönelik yazılı açıklama yaptı. İktidarın koronavirüs salgınının başından beri inşaat ve maden sektörünü hiç durdurmadığına değinilen açıklamada, "Geçtiğimiz günlerde AVM’leri de açan AKP iktidarı, süreç boyunca kapılarına kilit vurulan tiyatro, sinema salonlarını ve bir bütün olarak kültür-sanat alanını desteklemeyi aklına bile getirmiyor” denildi.
 
“Bu süreçte iktidar, kültür-sanat alanında yaşanan zorlukları görmezden gelmiştir” vurgusu yapılan açıklamada, “Şimdiye kadar ideolojik etki alanını hakim kılamadığı sanat alanından adeta intikam alırcasına süreci sadece seyretmiştir. Oysa bu kadar uzun süre kapalı kalmak bağımsız sinema salonlarını zora sokmuş, tiyatroları iflasa sürüklemiş, sektörü çökme noktasına getirmiştir" ifadeleri yer aldı.
 
‘Kültür dünyası desteklenmeli’
 
Binlerce insanın geçim kaynağının kültür sanat faaliyetleri ile geçindiğine dikkat çekilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “O görünen yüzlerin arka planında ışıkçısından set işçisine, makyözünden ulaşım görevlilerine kadar binlerce insan vardır. Bu insanlar şu anda işsizliğin pençesindedir. Bugün sorumluluk, inşaat ve ticaret sektörlerinin bir dediğini iki etmeyen iktidara aittir. İktidar, bir an önce ve hiçbir ayrım gözetmeksizin kültür dünyasını destekleyecek bir önlemler paketi hazırlamalıdır. Kültür sanat kurumlarının kurumların vergi borçlarını düzenlemeli, elektrik, doğalgaz, su faturalarını dondurmalı, salon kiralarını karşılamalı, bu kurumlarda çalışanların maaşlarını ve prim ödemelerini üstlenmelidir. Ayrıca bütün bu alanlarla ilgili olağanüstü durumlara dair yasal düzenlemelerini yapmalıdır. Bu arada gösteri sanatlarını sadece AVM’lere hapseden başka bir süreç de arka planda sessizce işlemektedir. Kültür ve sanat; adeta virüs merkezleri olan dev AVM binalarında değil, salgına karşı tüm önlemlerin alındığı halka açık sinema ve tiyatro salonlarında, açık hava meydanlarında olmalıdır.”