Jinnews’ten film seçkisi

  • 09:10 23 Mayıs 2020
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Bu haftada 5 film seçkimizle sizlerle birlikteyiz. 
 
Bu hafta sizler için seçtiğimiz filmlerin çoğu kitaplardan beyaz perdeye taşınmış hikayeler. Gösterime sokuldukları günden bugüne ilgi ile karşılaşılan filmler kendi alanlarında klasik haline gelmiş.
 
Sizler için hazırladığımız filim seçkimizi sunuyor, iyi seyirler diliyoruz.
 
Uçurtmayı Vurmasınlar
 
Yönetmen: Tunç Başaran
 
Sinemada bir klasik olan Uçurtmayı Vurmasınlar filmi, dram türündedir. Cezaevinde çeşitli suçlamalarla tutuklanmış kadınların aynı avlu ve koğuş içerisinde ayrı ayrı hikayelerini güçlü bir sistem eleştirisi ile veren filim 1989 yapımıdır. Seneryosunun Feride Çiçekoğlu tarafından yazıldığı filim cezaevinde büyüyen Barış ve tutsak İnci’nin diyalogları üzerinden giden filimde 12 Eylül darbesi ve cezaevlerine yansımasını da görebiliyoruz.
 
Soraya’yı Taşlamak
 
Yönetmen: Cyrus Nowrasteh
 
Gerçek bir hayat hikayesinin beyaz perdeye taşındığı film 2008 yapımı bir dram türüdür. Fransa vatandaşı İranlı gazeteci Freidoune Sahebjam'ın La Femme Lapidée adlı eserinden uyarlanan film, İran’ın kadın politikalarını, erkeklerin din ve gelenekleri kullanarak kadınları nasıl hedef gösterdiğini  recm gibi geri geleneksel uygulamaları gözler önüne seriyor. Oyunculukların doğallığı ve Soraya’nın hikayesini yalın ve sade karelerle seyirciyle buluşturan bir film.
 
Küçük Kadınlar
 
Yönetmen: Greta Gerwig
 
Küçük Kadınlar,İç Savaş sonrası Amerika'da yaşamlarını sürdürmeye çalışan dört kız kardeşin hikayesini anlatan dram türü filmdir. Babaları Amerikan İç Savaşı'na katılan dört genç kız, anneleri ile birlikte yaşam mücadelesi vermeye başlar. Bu zorlu süreçte en büyük kazançları birbirlerinin yanında olmalarıdır. Her türlü zorluğu birlikte göğüsleyen kardeşler bu süreçte asıl mutluluğun sevgi olduğunu kavrayacaklardır. Louisa May Alcott'ın aynı isimdeki romanından uyarlanan film, birçok dalda da ödüle değer görüldü.
 
Mutluluk
 
Yönetmen: Abdullah Oğuz
 
Zülfü Livaneli'nin aynı adı taşıyan eserinden uyarlanan, 2007 yapımı dram türü film olan Mutluluk, hkayenin işleniş biçimi ve kurgu bakımından kitabın önüne geçemese de namus, töre kavramlarına bir pencere açıyor. Meryem tecavüze uğradığı için hakkında öldürülme emri çıkartılmış bir kadındır. Sevginin, vicdanın gelgitlerinde yaşam kazanabilecek midir? Cemal ve Meryem aynı törenin farklı iki kurbanı olarak anlatılmaktadır.
 
Aşk ve Gurur
 
Yönetmen: Joe Wright
 
Jane Austen'ın 1813'te yayımlanan Gurur ve Önyargı kitabından uyarlanan, 2005 yapımı romantik dram filmidir. Feodal dönemin Avrupası, aile yapısı ve kadına yaklaşımını konu alan film, toprak sahibi seçkinlerinden olan bir İngiliz ailesindeki beş kız kardeşin evlilik, ahlak ve kavram yanılgılarının sorunları ile uğraşmasını konu alıyor. Gururun, aşkın önüne geçtiği bir çizgide kız kardeşlerin yaşamları umulmadık bir biçimde yol alacaktır.