Siya Avê belgesel filmi gösterime açıldı

  • 12:18 26 Mayıs 2020
  • Kültür Sanat
BATMAN - Ilısu Barajı'nın su altında bıraktığı antik Hasankeyf kentinin hikayesini iki kadının hikayesi ile birleştiren "Siya Avê" belgesel filmi, internette erişime açıldı.
 
Yönetmenliğini gazeteci Metin Yoksu'nun yaptığı "Siya Avê" (Suyun Gölgesi) belgesel filmi internette erişime açıldı. Batman'da 16 Şubat'ta galası yapılan ve Siirt'te birkaç gösterimi yapıldıktan sonra koronavirüs salgını nedeniyle daha sonraki gösterimleri iptal edilmişti.
 
Belgesel filminin konusu ise şöyle:
 
Ilısu Barajı nedeni ile 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ile birlikte 199 yerleşim yeri sular altında bırakıldı. Siirt’in Kurtalan ilçesine bağlı Çeltikbaşı (Ewtê Köyü) bu köylerden birisi. Köyde doğup büyüyen iki kadının farklı zamanlarda köylerinin su altında kalmaya başlaması ile birlikte birer ağıt yakarlar. Siya Avê ile 1990 yıllarda savaş döneminde köyünü terk etmek zorunda kalan iki kadının yaşadıklarına ve yaktıkları ağıt üzerinden barajın neden yapıldığı sorgulanarak, Hasankeyf, Dicle Vadisi ve Botan Vadisi’nin yok edilme öyküsüne odaklanılıyor.