Zelal Buldan, hiç görmediği babasını belgeselle anlattı

  • 10:45 4 Haziran 2020
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın eşi olan Savaş Buldan’ın katledildiği gün dünyaya gelen kızı Zelal Buldan, babası için hazırladığı belgeseli erişime açtı.
 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın eşi olan Savaş Buldan’ın katledildiği gün dünyaya gelen kızı Zelal Buldan, hiç görmediği babasının 26’ncı ölüm yıldönümünde, yönetmenliğini yaptığı “Babam Hakkında: Katarsis” adlı belgeseli erişme açtı.
 
Belgeseli sosyal medya hesaplarından paylaşan Zelal, “Biraz hafifletsin diye içe atılanları bu belgesel. Babam Savaş Buldan’ın ve bütün kaybedilenlerin anısına, saygıyla” ifadelerini kullandı.
 
Kurgusunda Salih Ortaçağ, renk tasarımında Mert Döğücü, ses tasarımında Murat Başaran, altyazılarda da Rojda Bulut’un yer aldığı belgeselin sonunda, “Babam Savaş Buldan’ın ve tüm kaybedilenlerin anısına, saygıyla” deniliyor.
 
İsimleri mahkeme tutanaklarında “Öldürülecek Kürt İşadamları Listesi”nde yazılı olan Savaş Buldan, Adnan Yıldırım ve Hacı Karay, bundan tam 26 yıl önce, 3 Haziran 1994’te İstanbul Yeşilköy’deki bir otelin çıkışında kaçırıldı. Ertesi gün cenazeleri, kaçırıldıkları yerden 270 kilometre uzakta bulundu.