Kırmızılı Kadınlar ‘görünmeyenler’ için Vikimaraton başlattı

  • 11:17 2 Temmuz 2020
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Vikipedi’ye 8 kadın biyografisi ekleyerek, kadınlara ilişkin içeriklerin artırılması ve eşitlikçi bir dil oluşturmaya çalışan Kırmızı Kadınlar, ilk Vikimaratonu’nu düzenledi.
 
Vikipedi’a da kadınların daha görünür kılınması ve toplumsal cinsiyet eşitliği çerçevesinde bir dilin yerleştirilmesi için çalışan Kırmızılı Kadınlar projesi, ilk Vikimaratonu’nu gerçekleştirdi. Düzenlenen online maratonda, kadın sinemacılara dair yeni içerikler eklendi.
 
Katılımcılara Vikipedi’ye madde ekleme ve madde düzenleme konusunda bilgi verilmesinin ardından moderatörlerin yardımıyla madde eklendi. Çalışmaya katılan sekiz kişinin katkısı ile Vikipedi’ye Rafaela Aparicio, Sílvia Munt, Dilek Çolak, Germaine Dulac, Ayça Ayşin Turan, Bahar Süer, Çiğdem Mater ve Nur Akalın’ın maddeleri eklendi. Ayrıca Alice Guy Blache, Cahide Sonku, Çiçek Kahraman, Shirin Neshat ve Bilge Olgaç’a ait maddeler güncellendi.
 
Haftalık Vikimaratonlar düzenleyen Kırmızılı Kadınlar, daha fazla kadının Vikipedi’de yer almasınısağlayacaklarını duyurdu.