‘Hayatın Sessizliğinde’ Fransızca yayınlandı

  • 20:21 12 Temmuz 2020
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Yazar Aslı Erdoğan’ın Dünya Kitap Ödüllü kitabı “Hayatın Sessizliğinde” Fransızca yayınlandı. 
 
Yazar Aslı Erdoğan’ın, düzyazı şiir türündeki metinlerden oluşan “Hayatın Sessizliğinde” (Dünya Kitap Ödülü, 2005) adlı eseri, “Requiem pour une ville perdue - Kayıp Bir Şehir İçin Ağıt” başlığıyla Fransızca yayınlandı. Julien Lapeyre de Cabanes’in çevirisini yaptığı ve yayınevi Actes Sud tarafından yayınlanan kitap Fransa’da büyük ilgi görüyor. 
 
Daha önce yedi kitabı Fransızcaya çevrilen Aslı’nın son kitabı da edebiyat çevrelerinden olumlu tepkiler aldı. Kitaptaki metinler daha önce Beral Madra, Otoportre, François Daireaux ve Ghada Amer gibi sanatçılarla ortak projeler bağlamında yayınlandı, dans tiyatrosuna ve tiyatroya uyarlandı. “Hayatın Sessizliğinde” Serra Yılmaz tarafından La Piccolo’da İtalyanca seslendirildi ve son olarak geçtiğimiz yıl Emel Heinriech tarafından Avusturya’da sahnelendi. “Sisin içindeki dünya“ başlıklı metin Laleper Aytek ile ortak bir şiir ve fotoğraf kitabına dönüştürüldü. 
 
Aslı’nın “Kırmızı Pelerinli Kent” adlı romanı Mart ayında Garzanti yayınevi tarafından İtalyanca yayınlandı.  “Taş Bina ve Diğerleri” adlı kitabı ise yaz sonunda İspanya’da okuyucu ile buluşacak.