Ayşenur Zarakolu ödülleri sahiplerine verildi

  • 21:42 27 Temmuz 2020
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - “İnsan Hakları, Demokrasi ve Barış için Birlikte Mücadele, Herkes için Adalet” teması ile bu yıl 18'inci kez düzenlenen "Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri" Gönül Öztürkoğlu ile tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı'ya verildi.
 
“İnsan Hakları, Demokrasi ve Barış için Birlikte Mücadele, Herkes için Adalet” teması ile bu yıl 18'inci kez düzenlenen "Ayşenur Zarakolu Düşünce ve ifade Özgürlüğü Ödül Töreni" İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde düzenlendi. Törene Ayşenur Zarakolu'nun oğlu Sinan Zarakolu,  Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut, HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, İHD Eş Genel Başkanı  Eren Keskin, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, insan hakları savunucuları ile çok sayıda kişi katıldı. 
 
Tören, Ayşenur Zarakolu'nun yaşam hikayesinin yer aldığı sinevizyon ile başladı. 
 
Hukuksuzluğa dikkat çekti
 
Törende  ilk olarak söz alan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Ayşenur'un yaşamını anlarak, kendisinin yaşamı boyunca korkusuzca insan hakları mücadelesi verdiğini kaydetti. İktidar saldırılarının her türlü muhalif söylemi, eleştiriyi, itirazı cezalandırma boyutuna vardığını belirten Gülseren , Türkiye’nin dünyada en çok gazeteci tutuklayan ülke konumunda bulunmasına işaret etti. Ülkede artık "tek kişilik OHAL’den" söz edilebileceğini vurgulayan Gülseren, zulme karşı  yaşamını mücadeleye adayanlar için mücadeleyi daha da  yükseltilmek gerektiğini kaydetti. 
 
'Mücadelesini sürdüreceğiz'
 
Ardından Ayşenur Zarakolu'nun oğlu Sinan Zarakolu söz aldı. Sinan, annesinin yaşamı boyunca verdiği insan hakları mücadelesini sürdürmeye devam ettiklerini ifade etti.
 
Gönül Öztürkoğlu: Vazgeçmeyeceğiz
 
Ardından İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu ödülü verilmek üzere sahneye çağrıldı. Ödülünü Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe’den alan Gönül, insan hakları mücadelesi veren bir kadın olarak Ayşegül Zarakolu adına verilen ödüle layık görülmesinin kendisi için büyük bir gurur olduğunu belirtirken, Kobanê ve Şengal’den gelenlerle yaptığı dayanışma çalışmaları ve dernek çalışmaları gerekçe gösterilerek tutuklandığını ve hakkında açılan davanın hala sürdüğünü hatırlattı. Tüm baskı ve engellemelere karşın insan hakları mücadelesi vermekten vazgeçmeyeceğini vurgulayan Gönül, mücadele veren tüm insan hakları savunucularına teşekkür etti.
 
Cezaevinden gönderdiği mesajı okundu
 
Ardından HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, ödüle layık görülen bir diğer isim olan seçilmiş ve cezaevinde tutulan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın ödülünü vekaleten almak üzere çağrıldı. Ödül verilmeden önce Selçuk  Mızraklı’nın tutulduğu Kayseri Cezaevi’nden tören için gönderdiği mesaj okundu.
 
Selçuk'un mesajı şu şekilde:
 
‘Kadın deminde ,engelsiz bir gelecek umuduyla…’
 
“1925 şehitlerinden 1980’de 5 No’lu da faşizmin zulmüne  bedenlerini ateşe vererek cevap olanlara. Bu hafıza çok derin, bu roman çok uzun. Sevdası  çok temiz çok insani. 'Onur, özgürlük, adalet, barış' arayışı. Her türden tutsaklığa itiraz; kimliklerin, dillerin, doğanın, inançların ve kadınların esaretine itiraz.
 
Geçmişlerimiz benzer, geleceğimiz ortak. 1990’da İHD Genel Kurulu'nda Vedat Aydın tarihi Kürtçe konuşmasını yaptığında oradaydım. Şehit Ape Musa da oradaydı. Hep beraber bir özlemi dile getiriyorduk. İnsanlığın en büyük felaketinin-terörünün eşitsizlik, adaletsizlik, güvensizlik ve talan üreten sistemler olduğunu söylüyorduk. Bu yolda yürürken söylediklerimiz ve yaptıklarımızdan ötürü zalimlerin bizlere bir takım bedeller ödettirmeye kalkacaklarını biliyorduk, biliyoruz. Şunu da biliyoruz ki  hiçbirimiz  canlarını yitirenler kadar ağır bir bedel ödemedi de. Bütün bunlar olmuş iken yine de erdemle, naiflikle adeta sufiler, dervişler misali ülkeye-coğrafyaya uçurumun kenarında seksek oynattıran zalimlere demokrasi dersleri verdik. Halkın yenilmez olduğunu bir kez daha gösterdik.
 
Yoldaşlarım söz çok uzun ve mücadele çok büyük. Beni layık gördüğünüz 'Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülünü' bu uğurda zindanda bulunan ve bu yola düşmüş herkes adına alıyorum. Bizleri onurlandırdınız. Bu çerçevede  özgür yaşam hakkı ve hukuk mücadelesi veren Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ı selamlıyor ve özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum. Anaların ve çocukların ağlamadığı, kadın deminde ,engelsiz bir gelecek umudu ve inancı ile sizleri kucaklıyorum.Sağlıkla kalın…”
 
Ödülü kadınlara adadı
 
Okunan mesaj ardından İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin tarafından Selçuk Mızraklı’ya verilen ödül vekaleten HDP Milletvekili Hişyar Özsoy’a takdim edildi. Hişyar ödülü, Selçuk adına katledilen, şiddet gören kadınlara ve özgürlük mücadelesi veren kadınlara adadı.
 
Tören toplu fotoğraf çekimi ardından son buldu.