Konservatuar protestosuna destek çağrısı

  • 09:07 29 Temmuz 2020
  • Kültür Sanat
Melike Aydın 
 
İZMİR - Ege Üniversitesi’nin Konservatuar Türk Musikisi Bölümü’nün TYT barajını 150’den 200’e çıkarmasına karşı “#EgeBarajı150yap” etiketiyle sosyal medyada eylem başlatan Melodi Zengin destek çağrısı yaparken, bir ay öne çekilen sınavın da yeniden Eylül’e ertelenmesini istiyor. 
 
Ege Üniversitesi Konservatuarı Devlet Türk Musikisi Bölümü’ne hazırlanan Genç Umut üyesi Melodi Zengin, konservatuara giriş için gerekli olan Temel Yetenek Testi (TYT) barajını 150’den 200’e çıkarmasının hukuki ve adil olmadığını söyleyerek barajın düşürülmesini istiyor. Melodi bunun için ise sosyal medyada “#EgeBarajı150yap” etiketiyle başlattığı eyleme destek bekliyor.  
 
‘Emeğimiz heba ediliyor’
 
Seçmelere katılım için gerekli olan TYT baraj puanının 150’den 200’e çıkarılmasının YÖK’ün belirlediği barajın da üzerinde olduğunu söyleyen Melodi, konuya ilişkin açıklamanın TYT sınavına girildikten 3 hafta sonra açıklandığını belirtti. Herkesin 150 barajına göre hazırlandığını hatta sınavdan bu nedenle erken çıkanların dahi olduğunu söyleyen Melodi, “Gittiğimiz kurslar çalıştığımız enstrümanlar için harcadığımız bir yılımız heba oldu. Twitter’dan bir ‘Ege Üniversitesi Yetenek Sınavına Girecek Öğrenciler adlı platform kurduk. Hastag eylemi de #EgeBarajı150yap şeklinde. Saatlerce Ege Üniversitesi’ni, rektör Necdet Budak’ı etiketledik” dedi.
 
‘Rektörlüğe dilekçe verildi’
 
Eylül’de yapılması beklenen sınavın ağustos ayına çekildiğini, söyleyen Melodi, sınavın tekrar eylülde yapılması için taleplerini dile getirdiklerini kaydetti. Melodi, ne üniversiteden ne rektörden ne de konservatuardan geri dönüş yapılmadığını belirtti. Melodi, “Örgütlü biçimde rektörlüğü sekreterliği, Özel Kalem Müdürlüğü’nü aradık ama ya telefon yüzümüze kapatıldı, ya ‘kim yaptırıyor bunu size’ denip azarlandık. En son Ege Üniversitesi rektörlüğüne sınavın bir ay ertelenmesi ve barajın 150’ye çekilmesi için dilekçe verdik. Pandemi sürecinde TYT zaten hem bir ay geri çekilmişken ve biz 150 puan bilinciyle çalışmışken bu puanı birden bire 50 puan artırılması 2 aylık çalışma programı yapmışken sınavın bir ay gibi bir süre kısaltılması kesinlikle kabul edilemez” ifadelerini kullandı. 
 
‘Yetenek ölçme TYT ile olmaz’
 
Rektörün neden böyle bir karar alındığını belirtmediğini, sorularına ise muhatap bulamadıklarını ifade eden Melodi, 200 puanla üniversiteyi daha nitelikli hale getirmeye çalışıldığına dair iddialar söz konusu olduğunu belirtti. Yeteneğin şart olduğu bir alanda nitelik ölçmenin TYT sınavı ile gerçekleşemeyeceğini dile getiren Melodi, “’Biz yetenek sınavını zorlaştıracağız’ deseler bile bunu aylar öncesinden söylemeleri gerekir. Bu müzik bölümüne, yetenek bölümüne girecek kişiler için daha kabul edilebilir. Oysa yetenekte baraj aranmaz” diye konuştu. 
 
‘Hukuksuz bir uygulama’
 
Akdeniz Üniversitesi Konservatuar Bölümü’nde yetenek sınavlarının pandemi bahanesiyle kaldırıldığını ancak bunun grafik tasarım gibi bölümlerde geçerli olduğunu söyleyen Melodi, “Umarım diğer üniversitelere yayılmaz. Bu tamamen sanatsal akademiye yapılan saldırı. Normalde TYT sınavından sonra puan yükseltilemez. Aslında bu hep böyledir. Hangi bölüm ne kadar istiyor onu açıklar. Üniversite puanı açıklar öğrenciler ona göre çalışır. Aynı zamanda bu hukuksuz” diye ekledi.