Müzede Sahne kadına şiddete dikkat çekecek

  • 18:38 6 Ağustos 2020
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Müzede Sahne bu yıl pandemide şiddete maruz kalan ve katledilen kadınların temasını içeren oyunlarla sahnede olacak. 
 
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) hayata geçirdiği Müzede Sahne 7-15 tarihleri arasında yapılacak. Müzede Sahne’nin bu yılki teması, özellikle pandemi döneminde şiddete maruz bırakılan ve katledilen kadınların sesi olması amacıyla “Adı Sanı, İsmi Cismi: Topyekun Kadın” olarak belirlendi.
 
‘Kadın konuşacağız’
 
Kültür sanat sektörünün pandemi döneminde sadece Türkiye’de değil, dünyada da en zorlu sınavlarından birini verdiğini belirten Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, özellikle de pandeminin etkilerini halen en ağır şekilde yaşayan sahne sanatlarıdır dedi. Nazan,“Yaşadığımız olağanüstü süreç bize birbirimize destek olmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlattı. Sanat yönetmenimiz Emre Koyuncuoğu ile birlikte bu yıl Müzede Sahne’de kadınları odağına alan bir program oluşturduk. Bir hafta boyunca oyunlarla, panellerle, etkinliklerle kadını konuşacağız. Umuyorum ki bu derin toplumsal yaramıza tiyatro aracılığıyla da dikkat çekmeyi başaracağız” ifadelerini kullandı.
 
‘Dayanışma örneği’
 
Müzede Sahne’nin Sanat Yönetmeni Emre Koyuncuoğlu ise bu yılki temayla kadın dayanışmasına katkı sağlama amacında olduklarını söyledi: Emre, “Kadın kuruluşlarının bütün çabalarına rağmen toplumumuzda artan kadına yönelik şiddet, tecavüz, taciz vakaları, kadının kendi bedenine sahip çıkma mücadeleleri ve halen geçerli olan tüm haklarının yeniden sorgulanmaya başladığı bu dönemde biz de Müzede Sahne’yi kadın oyunlarına, kadın oyun yazarlarına ve bu alanda farkındalık üreten sivil toplum platformlarına ayırarak bir başka alanda daha dayanışma örneği göstermeyi amaçladık.”
 
Çevrimiçi de izlenebilecek
 
Sağlık Bakanlığı’nın salgın önlemleri doğrultusunda sosyal mesafe kurallarına uyularak düzenlenecek etkinliğin biletleri sınırlı sayıda satışa çıkacak. Bazı oyunlar ise gösterimlere eş zamanlı çevrimiçinde de biletle izlenebilecek.