'Acılarımızı şarkılarımıza nakşederiz'

  • 09:04 9 Eylül 2020
  • Kültür Sanat
Dîcle Demhat
 
KOBANÊ - Göç ve saldırılar çocukluk hayaline engel olmayan Remziye Derwêş, duygularını yaptığı müzikle dile getiriyor.   Remziye, "Acılarımızı şarkılarımıza nakşederiz" diyor. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin Kobanê Kantonu’nda dünyaya gelen Remziye Derwêş, 18 yaşında. Çocukluğundan bu yana müzik ve enstrümanlara ilgisi olan Remziye’nin berrak ve güzel bir sesi var. DAİŞ’in saldırıları nedeniyle ailesiyle birlikte 2014 yılında bir süre Türkiye’ye geçmek zorunda kalan Remziye, müziğe bir süre ara vermek zorunda kalmış. Fakat Kobanê’nin özgürleşmesiyle ailesiyle birlikte yönünü toprağına vermiş. İlk olarak Kobanê’de bulunan Baqi Xido Kültür Merkezi’nde gitar dersleri görmeye başlayan Remziye, şimdilerde hem eğitmenlik yapıyor hem de Kevana Zerin’e bağlı Koma Hevrîn Grubu’nda yer alıyor. 
 
‘Devrimden sonra çocukluk hayalimi gerçekleştirdim’
 
Küçük yaşta müziğe karşı ilgisinin olduğunu, sesinin güzelliğinden kaynaklı ailesinin de müzikle ilgilenmesini desteklediğini belirten Remziye, “Koşullardan ve okula gitmemden kaynaklı müziğe olan ilgimi bir tarafa bırakmak zorunda kaldı. Rojava savaşı başladığında Kuzey Kürdistan’a göç ettik. Bir dönem Kuzey Kürdistan’da kaldık. Devrim olduktan sonra Kobanê’ye döndük ve ben o zaman Baqi Xido Kültür Merkezine gittim. Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim ve müzik eğitimi gördüm. Ondan sonra Kevana Zerin’e geldim. Bir yıldır kültür çalışmasındayım. Şu an Kevana Zerin Kültür Merkezi’nde Koma Hevrîn ekibinde yer alıyorum. Ekipte hem şarkı söylüyorum hem de gitar çalıyorum. Ekip dışında da Kevena Zerin’deki gençlere gitar dersi veriyorum. Kendim def dersi de görüyorum” diyor. 
 
‘Acılarımızı şarkılarımıza nakşederiz’ 
 
Kişinin kendini geliştirmesinin önemine dikkat çeken Remziye, acılarını ve sevinçlerini müzikle anlattığını belirtiyor. Remziye, “Müzik insanın ruhuna işliyor. Bazen insan özlemlerini müzikle anlatır. Ve biz hep acılarla, göç etmekle ve bastırılmış bir toplumun çocuklarıyız. Acılarımızı ve sevinçlerimizi şarkılarımızla dile getiririz. Başka toplumlar gibi mutluluktan çok acılarımızı şarkılarımıza nakşederiz. Sanat karşıdaki insana söylemek istediklerini aktarabilmektir. Benim için de önemli olan kendi düşünce ve duygularımı müzik yoluyla karşımdakilere aktarmaktır. Şuana kadar kendim şarkı bestelememişim. Ama bunun için çalışıyorum. Müzik alanında daha da yetkinleşmek isterim” ifadeleriyle geleceğe dair umutlarını dile getiriyor. 
 
‘Hayalim kendi şarkımı bestelemek’
 
Remziye, daha çok Kürt müziği ile ilgilendiğini fakat diğer kültürlerin müziklerini de dinlediğini ifade ediyor. Yenilerden çok eski sanatçıların ilgisini çektiğini söyleyen Remziye, çalışmalarına ilişkin şu bilgileri paylaşıyor: “Alanda olan mitinglerde, festivallerde ve dengbêj gecelerinde ekipçe yer alıyoruz. Minbic, Sirrîn, Cizre ve diğer bölgelere de gidiyoruz. Festival ve dengbêj gecelerinde halkın ilgisini daha çok tiyatro ve skeç çekiyor. Ki bizden yaşça büyüklerimizin de ilgisi daha çok tiyatroyadır. Bizlerde bu tiyatrolarda yer alıyoruz. Hayalim beste ve müzik notalarını kendim yapmak. Şu an bir beste yapmaya çalıyorum. Fakat gerek bölgeye olan saldırılar gerekse de pandemi çalışmalarımızı olumsuz etkiliyor. Çalışmalarımızın çoğunu ertelemek zorunda kalıyoruz.”