Musa Anter Gazetecilik Ödülleri’ne kadın gazeteciler damgasını vurdu

  • 09:19 18 Eylül 2020
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - 27'nci Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri belli oldu. Bu yıl 8 kadın gazeteci ödül alırken, ajansımız muhabiri Medya Üren’in uzman çavuş Musa Orhan tarafından tecavüze uğrayan İpek Er’in mektubu haberi de ödüle değer görüldü.   
 
Yeni Yaşam Gazetesi’nin düzenlediği 27'nci Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik ödüllerinin sahipleri belli oldu. “Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (haber fotoğrafı)”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz anısına “Kadın Haberciliği” olmak üzere beş ayrı dalda verilen ödüllerde bu yıl kadın gazetecilerin haber ve fotoğrafları ön plana çıktı. 8 kadın gazeteci bu yıl yaptıkları haber ve fotoğraflarıyla ödüllere layık görüldü.
 
‘Türkçe Haber’ ödülü Erdoğan Alayumat’a verildi
 
“Türkçe Haber” dalında ödüle “261 cenaze kaldırıma defnedildi” başlıklı haberi ile Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Erdoğan Alayumat layık görüldü. Erdoğan, Bitlis Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan cenazelerin İstanbul Kilyos  Mezarlığı’ndaki kaldırıma gömüldüğünü ortaya çıkarmıştı.
 
“Türkçe Haber Dalı Jüri Özel Ödülü” ise “Yolcu şifresiyle mültecileri ölüme taşıdılar” başlıklı haberiyle gazeteci Ercüment Akdeniz’e verildi. Ercüment, bindikleri teknenin Van Gölü’nde batması sonucu onlarca mülteciye mezar olan faciaya ilişkin ayrıntıları ortaya çıkaran habere imza atmıştı.
 
‘Kürtçe Haber’ ödülü İpek Er ve Egit İpek haberine
 
“Kürtçe Haber” dalında da iki haber ödüle layık görüldü. Ajansımız muhabiri Medya Üren’in “Me xwe gihaşt nameya Î.E. ya ku çawişê pispor tecawizî wê kir” (Uzman Çavuş’un tecavüz ettiği İ.E.’nin mektubuna ulaştık) haberi ile MA muhabirlerinden Fahrettin Kılıç ve Ayşe Sürme’nin “Cenaze piştî 3 salan bi rêya PTT’ê ji malbatê re şandin” (Cenaze 3 yıl sonra aileye kargo ile gönderildi) haberi ödülleri aralarında paylaştı. Medya Üren uzman çavuş Musa Orhan tarafından tecavüze uğrayan ve intihara sürüklenen İpek Er’in mektubuna ulaşarak, Fahrettin Kılıç ve Ayşe Sürme, çocuğunun cenazesi kargo ile annesine gönderilmesi haberi ile ödüle layık görüldü.  
 
‘Kadın Haberciliği’ ödülü Sibel Yükler’e
 
“Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği” dalındaki ödül ise, “Polisler adeta Emine Bulut’u suçlamış” başlıklı haberiyle Gazete Karınca’dan Sibel Yükler’e verildi. Sibel, kadınların şiddet, taciz, tecavüz ve katledilme tehditlerine karşı ilk başvurdukları yer olan karakollarda yasaların uygulanması yerine polislerin cinsiyetçi ve keyfi uygulamaları nedeniyle yaşadıkları hak ihlallerini açığa çıkarmıştı.
 
‘Jüri Özel Ödülü’ Arjin Dilek Öncel’e
 
“Kadın Haberciliği Jüri Özel Ödülü” için yine MA muhabiri Arjin Dilek Öncel’in “Kızının uğradığı tecavüze tanık olan annenin şüpheli ölümü” başlıklı haberi layık görüldü.
 
‘Fotoğraf’ ödülü iki kadına verildi
 
“Fotoğraf” dalında verilen ödül ise iki gazeteci arasında paylaşıldı. Gazeteci Zeynep Kuray’ın “Abluka” isimli HDP milletvekillerinin polis ablukasında bildiri dağıttığı fotoğrafı ödüle layık görülen iki fotoğraftan biri oldu. Fotoğraf, anti-demokratik uygulamaları göstermesi bakımında dikkat çekmişti.
 
Ödüle layık görülen diğer fotoğraf ise gazeteci Fatoş Erdoğan’ın “Türkiye’nin Fotoğrafı” isimli ölüm orucunda yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’in cenaze fotoğrafı oldu.
 
Hasankeyf fotoğrafına ‘Jüri Özel Ödülü’
 
Seda Taşkın’ın “Hasankeyf” fotoğrafına ise “Jüri Özel Ödülü” verildi. Hasankeyf’in yok edilmesini ironik bir biçimde yansıtması, ülkede yaşanan doğa ve çevre katliamlarına gönderme yapması bakımından özel ödüle değer görüldü.
 
‘Karikatür’ ödülü Beşir Geroğlu’na verildi
 
“Karikatür” dalında birincilik ödülü, Beşir Geroğlu’na verilirken, “Karikatür Dalı’nda Jüri Özel Ödülü” ise Kıymet Güven layık görüldü.