‘Geçmişin Sesi; Amida konserleri’ bugün seyircileriyle buluşuyor

  • 10:38 16 Ekim 2020
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - DTSO tarafından organize edilen ve 10 tarihi mekanda düzenlenecek olan ‘Geçmişin Sesi; Amida Konserleri’ bugün itibari ile seyirciyle buluşacak.  
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) “Geçmişin Sesi: Amide Konserleri” şiarıyla MA Müzik sanatçılarının da içinde yer aldığı, 10 tarihi mekanda çekimlerini yaptığı proje bugün seyircileriyle buluşuyor. 
 
Proje hakkında bilgi veren DTSO Genel Sekteri Meryem Özdemir, bu projeyle kültürel değerleri ve kültürel çeşitliği tanıtmayı amaçladıklarını belirtti. 
 
Amaç kültürel değerleri korumak
 
Diyarbakır’ın kültürel olarak çok zengin bir kent olduğunu belirten Meryem, tarihi varlıklarıyla da bilinildiğini ve sahip olduğu zenginliğin sadece somut anlamda değil ayrıca soyut anlamda da çok büyük olduğunu söyledi. Meryem, amaçlarının soyut kültürel değerleri korumak ve tanıtımına destek sunmak olduğunun altını çizerek, bunu daha çok müzik alanında yapmak istediklerini ve geçmişten günümüze gelen ezgilerin ve enstrümanların tanıtım amacı taşıdığına işaret etti.
 
‘Kültürel dokuyu tanıtmayı hedefledik’
 
Pandemiden kaynaklı kültür ve sanat alanında çalışmaların aksadığını da kaydeden Meryem, pandemi sürecinde çalışmaların sadece dijital ortamlarda geliştiğini ifade ederek, Diyarbakır’da hem kültür ve sanat anlamında bir canlandırmayı yaratmak istediklerini dile getirdi. Meryem, “Bunu da daha çok müzik alanında yapmak istedik. Hem de tarihi mekânları ve kültürel mirasları için böyle bir çalışma daha iyi olur diye düşündük. Bunu biz sadece Diyarbakır halkı için değil aynı zamanda bu kültürel dokuyu uluslararası anlamda da tanıtmayı hedefledik” dedi. 
 
Konserler yaklaşık 10 tarihi yerde yapılacak
 
Proje için yaklaşık 10 tarihi yer belirlediklerini ve bunlardan birinin de Hasuni Mağaraları olduğunu belirten Meryem,  bu mağaralara yaklaşık üç ay önce bir ziyaretlerinin olduğunu ve orayı tekrardan turizme kazandırmak için de çeşitli çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Meryem, “Hasuni Mağaraları mezolitik dönemden kalan eski mağara kentlerinden biridir.  Dengbejlik geleneğini tanıtabileceğimiz en iyi mekanlardan biri olacağını düşündük” ifadelerini kullandı. 
 
Bu akşam itibari ile başlıyor
 
Bu konserlerin tamamını DTSO’nun sosyal medya hesabından paylaşacaklarının altını çizen Meryem, ayrıca tarihi mekânların da tanıtımına katkıda bulunmaya çalışacaklarını belirtti. Meryem, “Her bir konserimiz Diyarbakır’ın farklı tarihi bir yerinde olacak bu vesileyle hem müziği hem de tarihi yerleri tanıtmış olacağız. Bu vesileyle tüm halkımızı bugün saat 20.00'de bizi izlemelerini tavsiye ederiz” diye konuştu.