Şengal’deki kadın direnişi tiyatro sahnesine taşındı

  • 12:24 17 Ekim 2020
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - İsviçre’nin Basel kentinde sergilenen “Şengal’in güçlü kadınları” oyunu ile Şengal’deki direnişçi Kürt kadınlarının mücadelesi tiyatro sahnesine taşındı.
 
DAİŞ’in 2014 yılında Şengal’de gerçekleştirdiği katliamın izleri tüm canlılığını korurken katliama karşı büyük bir direniş gösteren Kürt kadınların mücadelesi sanat ve edebiyat dünyasında yerini almaya devam ediyor. Şengal’de DAİŞ’in katliamlarını bölgeye giderek araştıran ve direnişe katılan kadınlarla bire bir görüşmeler yapan rejisör Anina Jendreyko ve prodüktör Pascal Moor, katliam ve katliam sonrasını ‘’Şengal’in güçlü kadınları’’ adı altında tiyatroya taşıdılar. Önceki gün İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Volksbühne tiyatro salonunda oyunun ilk gösterimi gerçekleşti. Carmen Dalfogo, İvan Anderson, Esra Uğurlu, Ferhat Fegi, Süleyman Çernawa, Sosin Sewsen, Metin Yılmaz gibi sanatçı ve müzisyenlerin yer aldığı tiyatroyu yüzlerce kişi izledi.
 
Şengal’deki tanıkların sahneye yansıyan görüntülerinin oyuncular tarafından seslendirilmesi ve anlatımlarda dengbêj eserlerinin Sosin ve Süleymen Çarnewa tarafında seslendirilmesi seyirciler arasında duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Direnişçi kadınların sahneye yansıyan anlatım ve görüntülerinin yer aldığı tiyatro, alkış ve zılgıtlarla son buldu.
 
Oyun 24 Ekim’e kadar aynı tiyatro salonunda sergilenecek.
 
‘Kadının gücünü Şengal ve Kobanê’de yaşadım’
 
Kürtçe, Türkçe, Almanca ve Yunanca dillerinde birçok tiyatro oyununa imza atan rejisör Anina Jendreyko, “Şengal’in güçlü kadınları” oyunu için aylarca Şengal’de yaşadığını, katliam öncesini ve ve sonrası, direnişe katılan kadınların dönüşümünü, Ezîdî halkının kültürel ve sosyal yapısını tiyatro oyuncularıyla birlikte yerinde incelediklerini belirterek “Kadının gücünü Şengal ve Kobanê’de yaşadım” dedi.
 
Oyunu talep gelmesi halinde Avrupa’nın birçok merkezinde sergilemek istediklerini belirten Anina, “Şu sıkıcı günlerde içimizi ısıtacak direniş öykülerini gelin hep birlikte paylaşalım” diye belirtti.