Tutuklu yazarlar için açıklama: İktidarın hedefi oldular

  • 11:47 15 Kasım 2020
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - Kürt Edebiyatçılar Derneği  ve Mezopotamya Yazarlar Derneği  ‘Dünya Hapisteki Yazarla Günü’ dolayısıyla yazılı açıklama yayınladı.
 
Kürt Edebiyatçılar Derneği  ve Mezopotamya Yazarlar Derneği  ‘Dünya Hapisteki Yazarla Günü’ dolayısıyla yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, “Yazar, içinde bulunduğu toplumun meşalesi, rehberi yol göstereni araştıran, düşüncelerini özgürce dile getiren, sorgulayan, düşünce derinliği olan, bilimin yol göstericiliğini savunan, baskıcı otoriteler karşısında uygarca ve cesurca karşı durabilen, eleştiriler karşısında hoşgörülü olabilen, etrafını ve çevresini aydınlatabilen insandır” denildi.
 
“Yazan biat etmez ve toplumun vicdanı kişilerdir" diye belirtilen açıklamada, “Onun için düşünce ve fikir özgürlüğü olmazsa olmazıdır.Bir başka gerçek ise, kapitalist sistemin olmazsa olmazlarından biri Diktatör felsefesinin ortaya koyduğu bir yapıdan vazgeçmemesidir. Yani ‘İfade özgürlüğü var ama ifade ettikten sonra olacakları garanti edemem’ mantığı ile hareket edilen faşizan anlatışlardır” ifadelerine yer verildi.
 
‘İktidarın hedefi haline getirildi’
  
Açıklamanın devamında şu hususlara yer verildi:  “Tarihin her döneminde, düşünsel alanda toplumun bir adım ilerlisinde olan ve topluma yön verebilecek yapıda olan kişilikler her zaman dışlanmış , toplumsal gelişmelerin önünü açmak için her çaba gösterdiğinde ise iktidarların hedefi haline gelmişlerdir.İktidarların vazgeçilmez olarak gördüğü en etkili aracın cezaevi olduğu mantığı  uygulamaları ile her zaman ortaya konulmaktadır.
 
‘Tıka basa cezaevlerini doldurmakta’
 
Yüzleri aşan sayılar ile ifade edilen yazar ve aydınlar şuan tıka basa cezaevlerini doldurmakta, düşüncelerine gem vurmak istenmektedir. Bundan dolayı cezaevlerinde bulunan yazar aydın ve düşünürlerin haklarını savunmak, seslerini duyurmak için askeri darbenin akabinde, 15 kasım 1981 yılı Uluslar arası Yazarlar Birliği tarafından cezaevlerinde bulunan yazarlar günü olarak ilan edilmiş, cezaevinde bulunan bütün düşünce insanının bir an evvel salıverilmesi talebi ile tüm tutsaklara özgür yarınlar dileriz.”