Tara 'Xewna Giran' şarkısıyla müzikseverlerle buluşuyor

  • 15:19 21 Kasım 2020
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - Tara Mamedova, "Xewna Giran" isimli yeni şarkısıyla müzikseverlerle buluşuyor. 
 
Tara Mamedova, Giran” (Ağır) isimli yeni şarkısıyla müzikseverlerle buluşuyor. Birçok eserin olduğu albümün ilk şarkısı Xewna Giran” (Ağır Rüya) bugün tüm dijital platformlarda yerini aldı. Albümün ilk şarkısı olan “Xewna Giran'' bir annenin, bir kadının derinlerde yaşadığı kabuslarla nasıl mücadele ettiğini anlatıyor.
 
Tara, ''Her gün yeniden doğmak zorunda kaldığımız bu zorlu zamanda, yılmadan mücadele eden milyonlarca insanın olduğu bu dünyada, hayatta kalabilmek, şiddete uğramamak, ‘ben de varım’ demek için mücadele eden kadınların hikayelerine uzanan bir yolculuktur bu albüm” dedi.
 
‘Sanat hayatıma yeni bir nefes’
 
Tara bu şarkının çıkış sürecini şöyle anlatıyor: ''Bir yıl süren bu çalışma ile hayatıma yeni bir güneş doğdu diyebilirim. Bu zor dönemde müzikal arayışlarım sürerken, projeyi birlikte inşaa ettiğimiz; prodüktörüm, besteci multienstrümanist, aranjör Serkan Duran hocamla tanıştım. Serkan Duran, 40 yıllık birikimiyle içimdeki müzik aşkının renklerini ortaya çıkardı. Yaptığı titiz çalışmayla sanat hayatıma yeni bir nefes oldu. Ve bu çalışma sonunda 'Xewna Giran' ve daha sonra sizlerle paylaşacağımız diğer eserler ortaya çıktı.”
 
‘Yaşadıklarımın yansıması’
 
Tüm şarkıların dinleyici ile buluşması yaklaşık 6 aylık bir süreçte gerçekleşeceğini belirten Tara, şarkıların Single ve Maxi Single olarak, dijital platformlarda, fiziki olarak da stantlarda yerini alacağı bilgisini paylaştı. Çalışmada 2 eseri olan Tara, kendi eserleri dışında ilk defa okuyacağı şarkıları titizlikle belirlediğini söyledi. Tara, “Seçtiğim eserlerin ruhu, yaşadıklarımın yansımasıdır” dediği çalışmalarında, sanatın insan ruhundaki onarıcı gücüne de dikkat çekmeye çalıştığını söylüyor. 
 
Eserin isminin neden ağır olduğunu anlatan Tara, kendisi için bu albümü her açıdan bir olgunlaşma başlangıcı, ağır, derin ve umut dolu bir yolculuk olarak tanımlıyor. Şarkıların ve aranjelerin farklı hikayeleri ile büyük bir ağırlık taşıdığını ifade ediyor.
 
‘Üzerimize çöken kabuslara karşı mücadele’
 
"Xewna Giran” (Ağır Rüya) isimli eserin klip yönetmenliğini, belgeselleri ile de tanına Yönetmen Kıvılcım Akay çekti. Senaryosunun kendisine ait olduğu Kıvılcım çektiği klip için, “Bizlere dayatılan sınırlara ve üzerimize çöken kabuslara karşı mücadele edişimizin estetik bir performansı” diyor. Klibin görüntü yönetmenliğini fotoğraf sanatçısı ve reklam yönetmeni Aslı Çelikel, editörlüğünü ise Danyal Temiztürk üstlendi. Renk düzenlemesi Emrah Tekin tarafından gerçekleştirildi. Klibin kastında yer alanlar arasında Tara’nın eşi Selman Akkuş da var.
 
‘Ben de varım demek için mücadele edenlerin hikayelerine uzanıyor’
 
"Her gün yeniden doğmak zorunda kaldığımız bu zorlu zamanda, yılmadan mücadele eden milyonlarca insanın olduğu bu dünyada, hayatta kalabilmek, şiddete uğramamak, ‘ben de varım’ demek için mücadele eden kadınların hikayelerine uzanan bir yolculuktur bu albüm” diyen Tara, kendi yazdığı 2 eser ve anonim eserler dışında Fêrikê Ûsiv, Abdulaziz Xeyat, İsmail Cuma, Dr. Ahmet Kaya, Hekim Sevkan gibi değerli isimlerin eserlerine de yer veriyor.
 
Dört dile çevrilen tüm şarkıların, Türkçe çevirisini şair Bejan Matur, Fransızca çevirisini Delli Avdali, İngilizcesini Rumet Serhat, son olarak Rusçasını ise sanatçının manevi annem dediği gazeteci/yazar Aza Avdali yaptı.
 
Tara Mamedova kimdir?
 
Kürt müziğinin genç seslerinden Tara Mamedova, 1983 yılında Kırgızistan’da doğdu. 8 yaşına kadar doğduğu şehirde yaşayan sanatçı, Sovyetler Birliği’nin yıkılması sonrası ailesi ile birlikte Rusya’nın Saratova şehrine göç etti. 1999 yılına kadar Saratova’da yaşayan sanatçı, müzik dans, tiyatro eğitimi almak için Moskova ve Yaroslavl’da yaşadı.
 
Aslen Ağrı-Doğubayazıtlı Kürt bir ailenin çocuğu olan Tara Mamedova, öğretmen olan annesi Gurchak Abdulayevnadir’in yönlendirmesi ile sanata yönelir. Sanata değer veren annesi aynı zamanda Rusça şarkılar söyler. Çocukluğu süresince annesini hayranlıkla dinleyen sanatçı, yine annesinin yönlendirmeleri ile pek çok sanatsal eğitim alır. Henüz müzik kariyerinin başlamadığı o yıllarda, yolunu çizmek için Fransa ya doğru yol alır. 2008 yılında Paris’te bir Konservatuvarında eğitim alır. Eğitimine devam ederken, Paris sokaklarında Caz müziği yapan gruplarla tanışır. Çocukluğunda kulağında tınlayan Rus Ramans müziğini ana dili olan Kürtçe ile birleştirir, 10 yıl boyunca Fransa’da devam eden serüveninde yaptığı deneysel Caz müziği ile kendini bulur. Artık ne yapmak istediğini bilerek köklerini aramak için geldiği Türkiye’de müzik yolculuğuna devam eder. 2015 yılında ilk albümü “Ax”ı ortaya çıkaran sanatçı, ikinci çalışmasında canlı stüdyo kayıtlarını kullandı. Mamedova, bu kayıtlarla dijital platformlar üzerinden sürdürdüğü çalışmalarına başlamış oldu. Üçüncü çalışması Live Performans ile de repertuvarına Zaza’ca eserler aldı.
 
Şarkının klibine buradan ulaşabilirsiniz! https://www.youtube.com/watch?v=avftJSwzGxE