‘Sesli Kütüphane’nin engellenmesi sistematik işkencedir!’

  • 09:08 5 Aralık 2017
  • Kültür Sanat

 

DİYARBAKIR - Kayyım tarafından kapatılan Sesli Kütüphane ’ye bir dönem ‘ses’ olan ve engelli çocuklara Kürtçe hikâyeler okuyan Roza Metina, “Sesli Kütüphane projesinin engellenmesi çocukların maruz kaldığı sistematik işkenceyi bir kez daha gözler önüne seriyor” dedi. 
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında Sosyal Hizmetler Dairesi Engelliler Destek Birimi bünyesinde kurulan Sesli Kütüphane, belediyeye atanan kayyım tarafından kapatıldı. Engelli çocukların anadillerinde yazılmış kaynaklara ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla başlatılan ve belediyenin web sitesine yüklenen sesli kitaplara erişim engellendi. Proje, şuan tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, dönemin Sosyal Hizmet Daire Başkanı Semra Kıratlı, Engelli Destek Birimi Müdürü Kezban Demir, Sesli Kütüphane sorumlusu Mustafa Demir, KHK ile kapatılan Dicle Fırat Kültür Merkezi ve geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Şair Seyda Mustafa Gazi tarafından başlatılmıştı. Sesli Kütüphane’de hikaye okuyanlardan biri olan Gazeteci-yazar Roza Metina konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
‘Sesli Kütüphane’nin kapatması kabul edilemez’
 
Roza, engelli çocuklar için uygulamaya konulan Sesli Kütüphane projesinin kayyım atanan ve görevinden alınan tutuklu Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak döneminde uygulamaya konulduğunu hatırlattı. Sesli Kütüphane kapsamında okunan kitapların Kürtçe’nin üç lehçesi olan Kurmancî, Dimilkî ve Soranîce  okunduğunu ifade eden Roza, kayyımın bu politikasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. 
 
‘Kütüphanenin engellenmesi işkence boyutunu açığa çıkardı’ 
 
Hikayelerin okunmasının temel amacına değinen Roza şu ifadeleri kullandı: “Kütüphanenin amacı engelli çocukların dillerini ve kültürlerini yaşayabilmeleri için, örnek teşkil edecek bir olanağın yaratılmasıydı. Engelli çocuklar bu sayede dinleme alışkanlığı kazanıp bu çerçevede dillerini ve kültürlerini de yaşama olanağı buluyorlardı. Aynı zamanda okunan hikayeler engelli çocukların öz bakım becerilerini kazanma, sosyalleşme ve doğru alışkanlıklar edinme konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlar nitelikteydi. Kültürel soykırım ve dil asimilasyonun yoğun yaşandığı bu dönemde Sesli Kütüphane projesinin engellenmesi çocukların maruz kaldığı sistematik işkenceyi bir kez daha gözler önüne seriyor.”
 
‘Dönem ortasında kayyım öğretmenleri çıkardı’  
 
Sesli Kütüphane projesine destek sunma konusunda Zarokistan kreşindeki öğretmenlerin de emeğinin gözle görülür nitelikte olduğunu aktaran Roza, kayyım geldikten sonra Zarokistan Kreşindeki çoğu öğretmenin 21 Şubat Dünya Ana Dil Günü’nde işten çıkarıldığını hatırlattı. Roza, “Öğretmenlerin dönem ortasında işten atılması kreşteki çocukların psikolojisinde yoğun ve kalıcı tahribatların oluşmasına neden oldu” dedi.
 
‘Çocuklar için tek yürek olmalıyız’  
 
Zarokistan’daki öğretmenlerin işten atılmasının ardından bir de Sesli Kütüphane’nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günün de kapatılmasına değinen Roza, çocukların DBP belediyeler döneminde kendilerine sunulan hizmetlerden bir kez daha mahrum bırakılmalarına neden olduğunun altını çizdi. Roza, “Çocukların kültürel soykırımdan, dil asimilasyonundan ve bütün sistematik işkencelerden korunmaları için örgütsel bir işleyiş ve güce ihtiyaç var. Yarının geleceği ve teminatı olan çocuklarımızın bütün haksızlıklardan korunması için, tek yürek olmanın bilincini esas alıp, örgütlenmenin gücünü büyütmeliyiz” diye konuştu.