Tarihi evler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

  • 09:02 6 Aralık 2017
  • Kültür Sanat

 

Gülistan Azak
 
MALATYA - Ermenilere ait olduğu düşünülen tarihi evler ve Boztepe Köşkü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Köşkün çökme ihtimalinden dolayı tedirgin olan yurttaşlar ise “Birinin üzerine çöktükten sonra mı önlem alacaklar?” diye soruyor. 
 
Tarih boyunca çeşitli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Malatya kenti adeta halklara beşiklik etmiş bir kültür mozaiği. Bu kültür mozaiğinin kanıtı olan ve Ermenilere ait olduğu düşünülen tarihi konaklar ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Göztepe mahallesinde bulunan tarihi Boztepe Köşkü bakımsızlıktan yıkılmak üzereyken kimi tarihi evler ise geçmişte çıkan yangınlar nedeniyle hasarlı. Şehrin işlek caddelerinde bulunan tarihi evlerin içler acıtan durumuna tanıklık eden yurttaşlar ise yetkililere tepkili. 
 
'Bir an önce restore edilmeli'
 
Göztepe Mahallesi'ndeki tarihi Boztepe Köşkü’nün restore edilmesi için ilgili tüm kurumların bir an önce harekete geçmesi gerektiğini belirten Melek Korkmaz (45), bu evlerin bakım ve onarımının yapılmaması durumunda yıkılabileceğini söyleyerek, ‘acil önlem’ çağrısında bulundu.
 
Her an çökecek gibi duran ahşap bina nedeniyle tedirgin olduğunu ifade eden Melek, "Bina çöktü çökecek ama hiçbir önlem alınmıyor. Her gün bu sokaktan onlarca insan geçiyor. Birinin üzerine çöktükten sonra mı önlem alacaklar? Eğer bu bina bir insanın üstüne çökerse bunun sorumlusu kim olacak?" diye sordu.
 
'Hiçbir önlem alınmıyor'
 
Tarihi Boztepe Köşkü’nün Malatya'nın en işlek caddelerinden birinde yıkık dökük halde bırakılmasının halka saygısızlık olduğunu ifade eden Zehra Çelik (60) ise, “Belediye tarafından köşkün etrafına 'sözde koruma amaçlı' demir bariyerler bırakıldı. Bu bariyerler ne işe yarıyor anlamıyoruz. Köşkün çatısı her an kafamıza düşebilecek durumdayken, bu bariyerler ise kapıya dayatılmış. Bu bariyerler mi bizi kurtaracak?" diye konuştu.
 
Köşkün görkemi yok oldu
 
Köşkün içinde bulunan ve üzerinde çeşitli figürlerin de yazılı olduğu oymalı taşların çöp yığını haline dönüştüğünü dile getiren Şems Sönmez de (19), köşkün tüm tarihi görkeminin yok olduğunun altını çizdi. Şems, özel mülkiyet alanı olan böylesi yapıların restore edilip,  kültür veya sanat yeri olarak kullanıma açılmasının halk için daha faydalı olabileceğini ifade etti.