Çukurova Kitap Fuarı'nın şair Zahide'si: Tüm engelleri aştı, hayalleriyle buluştu

  • 09:02 10 Ocak 2018
  • Kültür Sanat

 

Filiz Zeyrek
 
ADANA - Bu yıl 11’incisi düzenlenen Çukurova  Kitap Fuarı’nın katılımcılarından olan şair Zahide Eskici, yalnızca ilkokul 5'inci sınıfa kadar okuyabilmiş. Şiire olan sevgisi her zorluğun üstesinden gelen ve yöresel kıyafetleriyle tüm dikkatleri üzerinde toplayan Zahide, "Kadınlar şiir de yazar, şarkı da , duvar da örer, tarlaya da gider ve çocuk da bakar. Ben bu algıları kırmak için daha çok çabalayacağım ve kadın mücadelesini kitaplarımla tüm dünyaya duyuracağım" dedi. 
 
Bu yıl 11’incisi düzenlenen Çukurova  Kitap Fuarı’na ilgi yoğun. 4’üncü gününe giren çok sayıda yayınevinin katıldığı fuarda en dikkat çeken isimlerden biri şair Zahide Eskici. Maraş'ın Andırın ilçesine bağlı Beşbucak köyünde yaşayan Zahide, Maraş  yöresine ait şalvar ve yazması ile katıldığı fuarda kitapseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Çok istemesine rağmen yalnızca ilkokula kadar okuyabilen Zahide, şiire 5 yaşından bu yana ilgisinin olduğunu söylüyor. 
 
'O gün bugündür şiir yazıyorum'
 
Şiire olan sevgisi her zorluğun üstesinden gelen Zahide, tüm zorluk ve engellemelere rağmen şiir yazmaya, köy köy gezip derleme yapmaya başladığını söyleyerek, “Son yıllarda köy köy gezip yöremize ait kına türkülerini, ağıtları, manileri bir araya getirerek kitaplaştırdım. Derlemeler yapıyorum ve şuana kadar toplam 3 şiir kitabım çıktı” dedi. Şiir yazmaya ilkokul 5’inci sınıfta başladığını söyleyen Zahide, şiir yazmaya başlama öyküsünü, “İlkokul 5’inci sınıfta arkadaşlarım maddi sıkıntılar nedeniyle okulu bırakmak zorunda kalmıştım. Okumadan ne olunur ,şair olur muyum diye düşündüm ve bu düşüncemi annemle paylaştım. Annem bu kararıma onay verince bir dörtlük yazmaya başladım. O gün bugündür yazıyorum” sözleriyle anlattı. 
 
'İki dünyam var ve çok mutluyum'
 
Kültür Bakanlığı’na kayıtlı halk şairi olduğunu ifade eden Zahide, “Elimden gelindiğince tüm etkinliklere katılmaya çalışıyorum. Geleneksel giyim tarzım nedeniyle ‘GDO'suz şair’ diyenler oluyor. Köylü bir kadınım ve çok mutluyum. Keçilerim var, ineklerim var köyün tüm işlerini de ben yaparım ama gayet şair de olmuşum. İki dünyam var aslında çok mutluyum" dedi.  
 
'Başardığımı görmek güç veriyor'
 
İki çocuğu olduğunu ve halen köyde yaşadığını söyleyen Zahide, çevresindeki insanların da kendisine destek verdiğini belirtti. “Gün geliyor inek sağıyorum gün geliyor şiir yazıyorum” diyen Zahide, karşılaştıkları zorluklara karşı mücadele ettiğini, zorluklar karşısında asla vazgeçmediğini vurgulayarak, “Çok zorluk çektim. Kitaplarımı bastıramadığım zamanlar oldu. Ama bugün kendi çabamla birçok şeyin üstesinden geldim. Kimseye muhtaç değilim ve başardığımı görmek beni daha çok güçlü kılıyor” ifadelerini kullandı. 
 
'Başaramayacağımız hiçbir şey yok'
 
Kadınların başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığını ifade eden Zahide, şöyle devam etti: “Kadınlar erkelerin yaptığı her işi de yapabilecek güçte. Kadınlar şiir de yazar, şarkı da , duvar da örer, tarlaya da gider ve çocuk da bakar. Ben bu algıları kırmak için daha çok çabalayacağım ve kendi adımı, kadın mücadelesini tüm dünyaya duyuracağım kitaplarımla, hayalim bu."